BTK’dan Ekşi Sözlük’e getirilen erişim engeli devam ediyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) web sitesi “Ekşi Sözlük”e erişimi 21 Şubat’ta engelledi. Kararın gerekçesi açıklanmadı. 2 Mart tarihinde erişim engelinin kaldırıldığı duyuruldu. Erişim engeline dair itiraz kabulü ise kaldırıldı, siteye hâlâ erişim kapalı


 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) web sitesi “Ekşi Sözlük”e erişimi 21 Şubat akşamı engelledi.

bianet’in haberine göre BTK sorgu sayfasında sayfanın hukuken kapanmasına dair şu ifadelere yer veriliyor: “eksisozluk.com, 21/02/2023 tarihli ve 490.05.01.2023.-100029 sayılı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararıyla erişime engellenmiştir.” Kararın gerekçesine herhangi bir bilgi açıklanmadı.

Ekşi Sözlük’ün Twitter hesabından 21 Şubat akşamı konu ile ilgili yapılan paylaşım şu şekilde: “Merhaba, erişim engeli konusunda bir karar olduğunu gördük ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. Bilgi aldıkça paylaşacağız.”

Platformun 22 Şubat’taki Twitter paylaşımında ise tüm çabalara rağmen herhangi bir BTK yetkilisinden bilgi edinilemediği ve erişim engeli kararının platforma tebliğ edilmediği duyuruldu.

Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut, 2 Mart’ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada erişim engeli kararının mahkeme tarafından kaldırıldığını duyurdu.

Ekşi Sözlük Twitter hesabından 3 Mart’ta yapılan paylaşımda; Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Mart’ta erişim engeline dair itirazın kabulüne ilişkin kararının BTK’nın itirazı üzerine kaldırıldığı duyuruldu.

25 Mart’ta Ekşi Sözlük Twitter hesabından yapılan açıklamada Anayasa Mahkemesi’ne ihlal başvurusu yapıldığı duyuruldu.