Yasaklı “Kara Kafa” filmi yeniden gösterimde

1980’de sansür kurulunun “dost ülke Almanya’nın onuruyla oynandığı” gerekçesiyle yasakladığı 1979 yapımı film, ancak 2012’de Antalya’da, restore edilmiş versiyonu ise bu yıl Berlin ve İstanbul Film Festivalleri’nde seyirciyle buluşabildi


Yönetmen Korhan Yurtsever’in 1979 yılında Almanya’da çekilen filmi Kara Kafa, Türkiye’deki sansür kurulu tarafından “dost ülke Almanya’nın onuruyla oynandığı” gerekçesiyle yasaklandı. Sansürün ardından Yurtsever, baskıcı ortam nedeniyle 1986 yılına kadar Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. Negatiflerine de el konulan filmin orjinallerine uzun yıllar sonra ancak 2009 yılında ulaşılabildi. Filmin iade-i itibarı ve dünya prömiyeri ise son günlerde sansürle anılan Antalya Film Festivali’nde 2012’de yapılabildi. Bu yıl Berlin Film Festivali’nde restore edilmiş versiyonuyla yeniden gösterime giren film, İstanbul Film Festivali kapsamında Türkiye’de de yeniden izleyicilerle buluştu. 

İlk kez dijital bir platformda gösterime girecek olan Kara Kafa, Cafer adlı bir işçinin, eşi ve çocuklarıyla Almanya’da ayakta kalma mücadelesini ve eşinin sınıf bilinci edinmesinden sonra yaşadığı çatışmaları konu alıyor. Almanya’daki Türk işçilerin hayatına sol perspektiften bakan Kara Kafa, 27 Ekim’den itibaren MUBI’de yayınlanacak.