Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı’nın 10. dönemi başlıyor!

Kültür-sanat emekçilerinin karşılaştığı ekonomik zorluklar ve sosyal güvencesizliğe karşı dayanışma ve karşılıksız kaynak paylaşımı ile destek olmayı amaçlayan Omuz Dayanışma, 10. Dönem başvurularını açtı. Son başvuru tarihi, 24 Kasım 2023


“Omuz’un 6 Şubat depremine odaklanan 10. dönemi, 23 Ekim – 24 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Destek almak ve destek vermek isteyenler, başvurularını 23 Ekim – 24 Kasım 2023 tarihleri arasında başvuru formu üzerinden yapabilir. Destek Al/Destek Ver eşleştirmesi ise 27 Kasım – 9 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılacak. Bu dönem destek miktarı yine kişi başı 3000 TL olarak belirlendi.”

Omuz Dayanışma, bir grup kültür-sanat emekçisinin alanda karşılaşılan ekonomik sorunlara karşı destek sağlamayı amaçlayan bir inisiyatif. Web sitesinde yer alan destek detayları şu şekilde:

  • “Omuz’da destek alacak kişi sayısı, destek veren kişi sayısına göre belirlenir.
  • Destek veren, bireysel veya kurumsal (dernek, vakıf, şirket, vs.) olarak dilediği miktarda maddi destek taahhüdünde bulunabilir.
  • 3.000 TL’lik kaynak paylaşımı ise toplu olarak yapılabilir.
    Destek almak isteyen kişi sadece kendi adına başvuru yapabilir. Başka kişi ve kurumlar aracılığıyla gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmaz.
  • Destek alacak kişiler, bağımsız bir yazılım tarafından rastlantısal seçim ile belirlenerek destek verecek kişilerle eşleştirilir. Başvuru sırası belirleyici değildir. Başvuruların kapandığı tarihten sonra iki hafta içinde sadece destek alacak kişilere bilgilendirme yapılır.
  • Destek veren kişilere destek alacak kişilerin hesap bilgileri paylaşılarak süreç takip edilir.
  • Destek veren ve destek alanların kişisel verileri Omuz sistemi içinde korunur. Para transferi işlemlerinden dolayı tam bir anonimlik mümkün değildir.
  • Destek alan kişiler, Omuz’dan bir yıl içinde en fazla bir kez faydalanabilir.”

Destek almak, ya da destek olmak isteyenler ilgili bağlantılara buradan erişebilir.