Susma Platformu, Leyli Sanat Derneği’nin “Sanat Üretimine Sivil Bakış” paneline katıldı

Platform olarak, 22 Ekim günü Leyli Sanat Derneği’nin sanat üreticilerinin ihtiyaç ve problemlerini duyurmak amacıyla düzenlediği “Sanat Üretimine Sivil Bakış” paneline katıldık


22 Ekim Pazar günü Kadıköy Müze Gazhane’de yapılan panele Ali İsmail Korkmaz Vakfı adına Şeyma Keskin, Kadıköy Kültür Evi adına Busenur Karayiğit, Sanat Fabrika adına Yağmur Su Özdemir ve Ekim Deniz Akarslan, Susma Platformu adına Alara Sert katıldı. Panelin yürütücülüğünü ise Leyli Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Yeşil üstlendi.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Kadıköy Kültür Evi ve Sanat Fabrika temsilcileri, sanat üretimine dair deneyimlerini aktarırken, Susma Platformu ise bu alanda yürüttüğü izleme, raporlama ve savunuculuk faaliyetlerinden bahsetti.

“Sanat Üretimine Sivil Bakış” başlığıyla gerçekleşen panelde, başta katılımcı sivil toplum örgütlerinin (STÖ) kültür ve sanat alanında yürüttükleri faaliyetler, karşılaştıkları zorluk ve dayanışma imkanlarıyla birlikte sanat ve toplum ilişkisine nasıl yaklaştıkları konuşuldu. Katılımcılar temel olarak yerleşik hale gelen sansür ve otosansüre değinirken, kültür ve sanat alanında kaynak yetersizliğinin önemli bir engel olduğunun altını çizdi.

 

Leyli Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Yeşil, etkinliği kapatırken “Bugünün sonunda 5 sivil toplum kuruluşunu bir araya getirip, aynı salonda konuşabilmek, hepimizi güçlü hissettirdi. Umuyorum ki bu buluşmalara başka kültür/sanat STK’larını da eklemleyerek dayanışma göstermeye devam edebiliriz.” ifadelerini kullandı. Panelin çıktılarının ileri bir tarihte kamuoyu ile paylaşılacağı da belirtildi.

Leyli Sanat Derneği’nin web sitesine ve etkinliğe dair hazırladığı basın bültenine buradan erişebilirsiniz.