BEKSAV üyeleri hakim karşısında

BEKSAV’ın Onur Ayı kapsamında gösterimi engellenen “Pride” filmi ardından açılan davanın ilk duruşması 31 Ekim’de görüldü. Dava 30 Ocak 2024’e ertelendi


Onur Ayı’nda BEKSAV Sinema Kolektifi’nin “Pride” filmi gösterimi Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanmış, polis etkinliğe müdahale etmiş ve izleyicileri gözaltına almıştı. Eylül 2023’te ise BEKSAV kendilerine dava açıldığını duyurmuştu.

Bianet’te yer alan habere göre, gözaltına alınan sekiz kişiye 2911 sayılı kanuna muhalefet suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Kartal Anadolu Adliyesi 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İlk duruşmada BEKSAV yöneticisi Ruşa Sabur savunmasında toplumcu sanat ürettiklerini, ve 21:00’da yapılacak gösterim için 17:00’den itibaren güvenlik güçlerinin vakfı kuşatmasının gözdağı vermeyi amaçladığını ifade etti.

Berkan Deveci ise, filmi izlemek için BEKSAV’a gittiklerini ancak yasak kararı bile tebliğ edilmeden işkence ile gözaltına alındıklarını aktarırken “Ne film izlemek kanuna aykırıdır, ne de onur haftasını kutlamak, onur haftası için mücadele etmek kanuna aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Diğer söz alanlar da film gösterimine geldiklerini, yapılanların hukuksuz olduğunu ve işkenceyle gözaltına alındıklarını aktardı. Avukatlar müvekkillerinin beraatini istedi.

Dava, 30 Ocak 2024’e ertelendi.