Sansür Gündemi: 20-27 Aralık 2023

Susma yeni podcast serisine başlıyor, Çayan Demirel için çağrı, erişim engelleri, gözaltılar, hedef göstermeler… 20 – 27 Aralık, yılın son sansür gündemini, sizler için derledik


‘Benim Çocuğum’ belgeseline sansür: (20 Aralık) Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün 19 Aralık’ta kampüsta yapmak istediği ‘Benim Çocuğum’ gösterimi üniversite tarafından sansürlendi.

Şehinşah yine gözaltında: (22 Aralık) Rapçi Şehinşah, yedi yıl önce yayınladığı “Sayın Türk” şarkısı sebebiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla tekrar gözaltına alındı.

Hedef gösterilen ‘Kızıl Goncalar’ın mekan izinleri iptal edildi: (25 Aralık) Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’nden iki mekan için alınan izinler iptal edildi. Gerekçe olarak diziyle ilgili oluşan kamuoyu baskısı ve RTÜK’ün inceleme başlatılması gösterildi.

Ekşi Sözlük’e yeni erişim engeli: (25 Aralık) Ekşi Sözlük’ün 14 Aralık’taki erişim engelleme kararından sonra kullanılan ‘http://eksisozluk1999.com’a da erişim engeli getirildi. Bu, 10 gün içerisinde siteye getirilen ikinci erişim engeli.

Sanatçı Ali Baran’a yine dava açıldı: (27 Aralık) Bir gazetede yayınlanan karikatüre sosyal medya üzerinden yorum yapan sanatçıya “Cumhurbaşkanına hakaret” davası açıldı.

99 isimden yönetmen Çayan Demirel için çağrı: (27 Aralık) Yüzde 99 engelli belgesel yönetmeni Çayan Demirel’e verilen hapis cezasının iptali için 99 isim çağrıda bulundu.

Susma Platformu, podcast serisine başlıyor! Susma Platformu, 8 bölümden oluşacak yeni podcast serisinde hem yakın hem uzak tarihten örneklerle sansür ve otosansür tartışmaları açıyor. Ocak 2024’te başlayacak bu seride soruları Ayşen Güven soruyor.