Dimitr Dimov’un Tütün isimli eseri Amazon’da algoritmaya takıldı

Ağustos 2022’de Kor Kitap tarafından yayımlanan eser, başlığında yer alan “tütün” kelimesi sebebiyle algoritma tarafından satıştan kaldırıldı


Gazete Duvar’dan Gizem Örnek’in haberine göre, Kor Kitap tarafından Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan Bulgaristanlı yazar Dimitr Dimov’un dünya klasikleri arasında sayılan eseri başlığı sebebiyle satıştan kaldırıldı.

Kor Kitap’a verilen bildirimde, “Amazon.com.tr’de tütün ve tütün ürünleri satışına izin verilmemektedir. Bu sorunu tespit etmek ve bu kararı vermek için bir dizi otomatik araçtan yararlandık.” dendi. Yayınevi tarafından yapılan itirazın henüz sonuçlanmadığı aktarıldı.

Örnek’e konuşan Kor Kitap Yayın Kurulu üyesi Ferhat Sarı, şu ifadeleri kullandı:

“Trajikomik bir durum tabii. Görebildiğimiz kadarıyla Tütün kitabının iki cilt halinde yayımlanmış eski baskısı Amazon’da listeleniyor çünkü isimler ‘Tütün 1’ ve ‘Tütün 2’ şeklinde geçiyor. Bizim baskımız tek cilt olduğu için isimlendirmede sadece ‘Tütün’ ibaresi geçiyor”.

Sarı, ayrıca hatanın hızlıca giderilmesini istediklerini, diğer satış platformlarında bu şekilde bir sorun yaşamadıklarını belirtti. Kitap satıştan kaldırılırken, aynı platformda birçok tütün mamulü yardımcı ürün ve aksesuarının hala satışta olduğuna da haberde dikkat çekildi.