ABD’de yazılan doktora tezinin denkliği “sert üslup” gerekçesiyle reddedildi

ABD’de SUNY Üniversitesi’nde yazılan ‘1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü ve Otoriter Popülizmin Yükselişi’ adlı doktora tezi, ÜAK tarafından “sert üslubu” gerekçesiyle reddedildi


Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New York Eyalet Üniversitesi’ne (State University of New York-SUNY) bağlı Binghamton Üniversitesi (SUNY) Sosyoloji Bölümü’nde 2019 yılında doktorasını tamamlayan Mehmet Baki Deniz’in doktora tezi, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) tarafından kabul edilmedi.

Gazete Duvar‘dan Hacı Bişkin’in özel haberine göre; “1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü ve Otoriter Popülizmin Yükselişi” başlıklı tezini tamamlayan Mehmet Baki Deniz, doktora denklik başvurusu için Türkiye’de doçentlik sözlü sınavını yapan ve doçentlik sınavı jürisini oluşturan kurum olan Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’na başvuru yaptı. Kurul, tezin “sert eleştiriler barındırması, kışkırtıcı olması” ve “sert üslup” içermesi gerekçeleriyle Deniz’in doktora denklik başvurusunu reddetti.

Kurulun kararı Mehmet Baki Deniz’in avukatı Mehmet Sepin tarafından Danıştay 8. İdare Mahkemesi’ne taşındı. Avukat Sepin yaptığı başvuruda, “doktora yapılan ülke, doktora tez konusu ve içeriği” hükmünün Anayasa’nın 130. maddesine aykırı olduğunu belirtti. “Öğretim üyeleri ve yardımcıları serbestçe her türlü bilimsel araştırma ve yayında bulunabilir” ifadelerini kullanan  Sepin, üniversitelerin özerk bir yapı olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte kurula yapılan başvurularda, lisansüstü eğitimindeki tezlerin konusunun ve içeriğinin belirlenmesinin üniversitelerin takdirine bırakıldığı da belirtildi.