Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde Kürtçe’ye ceza

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular: “Kürtçe şarkı söyleyip, halay çektiğimiz için hepimize soruşturma açtılar”


Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular telefon görüşlerinde cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Tutuklular, Kürtçe şarkı söyledikleri için haklarında soruşturma açıldığını, savunmalarını da Kürtçe yapmak istediklerini fakat bunun engellendiğini aktardılar.

Gazete Karınca‘da yer alan habere göre Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular, telefon görüşlerinde yaşadıklarını ailelerine şu şekilde anlattı:

“Cezaevinde müdür değişti, yerine birinci ve ikinci müdürler gelmiş durumda. Kendilerince yeni bir sindirme ve yıldırma politikası uyguluyorlar. Fakat yanılıyorlar. Her şeye disiplin soruşturması açmaya başladılar. Örneğin Kürtçe şarkı söyleyip, halay çektiğimiz için hepimize soruşturma açtılar. Çok basit bir durumla ilgili hemen soruşturma açılıyor. Tecride dair attığımız slogana dahi soruşturma açıldı. Açılan bu soruşturmalara Kürtçe savunma yapma isteğimize karşın ‘bilinmeyen dil’ denilip, savunma hakkına engel konuluyor. Bu korona virüsü salgını günlerinde birçok arkadaşımız görüş, telefon, mektup yasağı gibi disiplin cezaları aldı. Ve bunlar hala devam ediyor. Biz bunların duyulmasını istiyoruz.”