Sunucu Didem Arslan Yılmaz’dan Kürtçe konuşan konuğa engelleme: “Burası Türkiye Cumhuriyeti”

Sunucu Didem Arslan Yılmaz, programına telefonla bağlanan bir kişinin Kürtçe konuşmasını “hakaret içerdiği” gerekçesiyle engelledi


Sunucu Didem Arslan Yılmaz, Show TV’de yayımlanan Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme programına telefonla bağlanan bir kadının Kürtçe konuşmasını “hakaret içerdiği” gerekçesiyle engelledi.

Gazete Duvar‘ın aktardığına göre programa katılan Türkan Taşçı, konuşmaya başladığı sırada sesi yayından alındı. Kürtçe bildiğini ve hakaretleri anladığı belirten Didem Arslan Yılmaz, Taşçı’nın konuşmasını kesti. Arslan Yılmaz ardından, “Hayır hayır Türkan hanım, bizim de anlamamız lazım. Türkan hanımı hattan alalım. Kızlara hakaret edemez böyle de konuşamaz. Anlarım ben Kürtçeden. Hala ile bir konuşun. Doğru düzgün Türkçe konuşsun, hepimiz anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti. O dili bilmiyoruz ki biz. Bilsek anlayacağız da…” ifadelerini kullandı.

Programın ilgili bölümünün sosyal medyada yayılması ve tepki çekmesi üzerine Arslan Yılmaz, Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi:

“Dünkü yayınımıza, Urfa’dan gelen Hayriye Taşçı, ‘babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin’ diyerek, ablası Ayfer Taşçı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı. Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır Türkçe konuştu, önce kızlara Türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla Kürtçe konuşmak istediğini söyledi. Hala Türkan hanım, benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle Kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi. Halanın bizden önceden tercüman talebi de olmadı. Türkan hanımı, Kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim. Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında doğu dili diye hiçbir ifadem de yok…. Hala Türkan hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum. Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç. Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı ‘ülkenin fay hatlarını kaşımak.’ Not: Bu arada Kürtçe konuşanlarla hiçbir sorunum yok, incinen vatandaşlarımızdan özür dilerim.”