Kürtçe şarkıda ritim tutanlara soruşturma

Batman’da düzenlenen bir mitingdeki Kürtçe şarkıya eşlik ederek halay çeken 13 kişi hakkında, “örgüt propagandası” iddiasıyla soruşturma başlatıldı


Fotoğraf: MA

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte 14 Ağustos 2021 günü düzenlenen bir mitingde Şivan Perwer’e ait Serhildan jiyane şarkısı eşliğinde halay çeken 13 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılığın mitingle ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, aralarında HDP Batman İl Eş Başkanları Fatma Ablay ve Ömer Kulpu’nun da bulunduğu 13 kişi, ifadeleri alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, emniyete çağrılan kişilere, “Şivan Perwer’e ait Serhildan jiyane (Yaşamak Başkaldırmaktır) isimli ve içerisinde örgütsel çok sayıda ifadeye yer veren şarkıya eşlik ederek, halay çektiğiniz tespit edilmiş, konuyla ilgili olarak ifadeniz alınmak üzere TEM Şube Müdürlüğü’ne çağrıldınız” denildi.

HDP İL EŞ BAŞKANI ÖMER KULPU: “TRAJİKOMİK BİR SORUŞTURMA”

Olayla ilgili MA’ya konuşan HDP İl Eş Başkanı Ömer Kulpu, açılan soruşturmayı “trajikomik” olarak değerlendirdi.

Polisin miting günü sanatçıların enstrümanlarına el koyduğunu belirten Kulpu, buna rağmen sanatçıların sahneye çıkarak şarkılarını mitinge gelenlerle birlikte seslendirdiğini dile getirdi. Seslendirilen şarkılar arasında Şivan Perwer’e ait Berxwedan jiyane’nin de olduğunu söyleyen Kulpu, “Enstrümanlara izin vermeyip, sanata olan tahammülsüzlüğü gösterenler, bu sefer de söylenen şarkılara eşlik eden, halay çeken ve ritim tutanlara soruşturma başlattı” ifadelerini kullandı.

Kulpu duruma ilişkin tepkisini, “Dün Şivan Perwer’i sahnelere çıkarıp el ele tutuşanlar, bugün  Perwer’in şarkısını suç sayıp soruşturma başlatıyor. Kürtlerin diline, halayına, ritim ve alkışlarına tahammülleri yok. Yani bize açılan soruşturma trajikomik bir durum. Bu yüzyılda bize düşen bu oldu maalesef. Tüm engellemelere rağmen halkımız ile bir araya gelmemizin kinidir bu davalar. Bu davalar her zaman olduğu gibi bize geri adım attıramayacak” sözlerine dile getirdi.

HDP İl Eş Başkanı Fatma Ablay da konuyla ilgili olarak; 14 Ağustos’taki Batman mitinginde halkla bir araya geldiklerini, ancak HDP’nin tüm çalışmaları gibi bu mitingin de illegalize edilmeye çalışıldığını söyledi.