Yazar Yavuz Ekinci’ye sosyal medya paylaşımları nedeniyle dava açıldı

Yazar Yavuz Ekinci, 2013 ve 2014 yıllarında sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında dava açıldığını duyurdu


Fotoğraf: Evrensel gazetesi

Yazar Yavuz Ekinci, 24 Ağustos’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamada; 2013 ve 2014 yılları arasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında dava açıldığını duyurmuştu.

Ekinci’nin platformumuza yaptığı açıklamayı aşağıda paylaşıyoruz:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı; 2013 ile 2014 yılları arasında sosyal medyada paylaşım yaptığım Diyarbakır Newroz’u, Kobani’ye destek görseli ve yazarlarla birlikte yaptığımız Kobani’ye destek açıklamasını suç sayarak hakkımda iddianame düzenledi. Suç sayılan paylaşımlarım o dönemde açılan ‘kobani, kalbimkobanide, koridoraç, bijikobani, amednewroz’ gibi hashtagler ile birlikte o günlerde çok sık kullanılan anonim görsellerden oluşuyor. Savcılık bu paylaşımlarımı suç sayarak hakkımda propaganda suçu sevk maddeleri Terörle Mücadele Kanunu 7/2 (1. ve 2. cümle) ile Türk Ceza Kanunu 53/1 ve 43. maddeleri kapsamında işlem yapılmasını istiyor. Savcılığın hazırladığı iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

İlk duruşmam 9 Eylül tarihinde saat 10’da İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacaktır.”

Ekinci’nin duruşması 9 Eylül’de görüldü ve dava 11 Ocak 2022’ye ertelendi.