Batman’da Koma Gulên Xerzan ve Şêrzat’ın sahneye çıkmasına engel

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Batman’da düzenlediği mitingde sahne alacak Koma Gulên Xerzan’ın ve Şêrzat’ın alana girmesi engellendi


Görsel: Mezopotamya Ajansı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Özgürlük Zamanı” kampanyası kapsamında 14 Ağustos’ta Batman’da miting düzenledi. Fakat mitingde sahne alması planlanan Koma Gulên Xerzan ve Şêrzat’ın alana girmesi polisler tarafından engellendi.

P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’ndan Lara Özlen’e açıklama yapan Şêrzat şu ifadeleri kullandı:

“HDP 14 Ağustos’ta mitingde yapılacak konser için valiliğe başvuruda bulundu. İlk etapta tamam dediler, sonrasında ise konserde yalnızca playback yapabileceğimizi, canlı müziğe izin vermeyeceklerini bildirdiler. Orkestramızla birlikte alana girmeye çalıştığımızda orkestraya izin vermeyeceklerini söyleyip orkestramızı alana almadılar. Bizler de bu yaklaşımın sanata karşı bir susturma politikası olduğunu düşündüğümüz için ben ve MKM’den Çiya Şenses çıplak sesle de olsa sahneye çıkmamız gerektiğini ifade ettik. O gün o sahnede, protesto amaçlı, enstrümansız ve çıplak sesle ikişer eser seslendirdik.”