Haftanın sansür gündemi

Tanışma uygulaması Hornet’e erişim engeli, İki erkeğin aşkını anlatan kitaba ‘müstehcenlik’ soruşturması, AYM, internet yorumuna hapis cezası verilmesini ifade özgürlüğü ihlali olarak görmesi ve haftanın erişime engellenen içerikleri… 9-16 Ağustos 2021 haftasının sansür gündemini derledik


Tanışma uygulaması Hornet’e erişim engeli: (10 Ağustos) Tanışma ve partnerlik ağı Hornet’e Türkiye’den erişim mahkeme kararıyla engellendi.

RTÜK’ten yangınla ilgili yayın yapan kanallara ceza: (13 Ağustos) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 11 Ağustos’ta yaptığı toplantıda FOX TV, KRT, Tele 1, Habertürk, Halk TV ve TR 35 kanallarına, orman yangınlarıyla ilgili yaptıkları bazı haberler ve programlarda geçen ifadelerden dolayı ceza verdi.

Ekşi Sözlük’e başlık nedeniyle soruşturma açıldı: (13 Ağustos) İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ekşi Sözlük’te açılan ‘Halkın ayaklanması için daha ne olması gerekiyor’ başlığı ile ilgili soruşturma başlattı.

Genco Erkal: “Belediye, kayyum, rektör bize sahne vermiyor:” (13 Ağustos) Erkal, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, “Oyunlarımızı sürdürmek için açıkhava sahneleri arıyoruz. Maalesef araştırdığımız kentlerde ya hiç sahne yok ya da belediye kayyum, rektör sahneyi bize vermiyor” ifadelerini kullandı.

AYM, internet yorumuna hapis cezası verilmesini ifade özgürlüğü ihlali olarak gördü: (13 Ağustos) AYM, bir internet haberi altına yaptığı yorum nedeniyle 1 yıl 2 ay hapis cezası verilen ve kamu görevi yapması yasaklanan üniversite yöneticisi Oğuz Demirkaya’nın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Demirkaya’ya tazminat ödenecek.

Türkiye’de engellenen Hornet’ten açıklama: (16 Ağustos) Hornet Kurucusu ve CEO’su Christof Wittig: “Türkiye’de gördüğümüz şey; ifade özgürlüğünün kademeli olarak erozyona uğraması, hükümetin en yüksek makamlarından sürekli olarak kuirfobik (queerfobik) bir dil, sokaklardaki fiziksel vahşet – hayal kırıklığından başka bir şey değil.”

Hakkari’de 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı: (16 Ağustos) Hakkari Valiliği kentte 15 gün süre ile eylem ve etkinlik yasağı getirildiğini duyurdu.

RTÜK Başkanı’ndan sel yayınları için uyarı geldi: (16 Ağustos) RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin sel felaketine yönelik yayınlarla ilgili olarak “Değerli medya kuruluşlarından doğru haber vermelerini ve dezenformasyondan kaçınmalarını rica ediyoruz” açıklamasını yaptı.

İki erkeğin aşkını anlatan kitaba ‘müstehcenlik’ soruşturması: (16 Ağustos) İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı iki erkeğin aşkını konu alan Kalp Çarpıntısı adlı kitap hakkında soruşturma başlattı, D&R ve İdefix kitabın çevrim içi satışlarını durdurdu.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (9-16 Ağustos) İş insanı Fettah Tamince ile ilgili haberlere, ETHA’nın web sitesine ve Jinnews’ın web sitesine erişim engeli getirildi.