Ekşi Sözlük’e başlık nedeniyle soruşturma açıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ekşi Sözlük’te açılan ‘Halkın ayaklanması için daha ne olması gerekiyor’ başlığı ile ilgili soruşturma başlattı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ekşi Sözlük hakkında “halkın ayaklanması için daha ne olması gerekiyor” başlığı nedeniyle soruşturma başlattı.

bianet‘in haberine göre başsavcılık, başlık ve başlığın altında yer alan paylaşımlarda suç ve suç unsuru içeren ifadeler bulunduğu kanaatine varıldığını belirtti. İçerik hakkındaki soruşturma “Suç işlemeye tahrik” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından resen başlatıldı.

Ekşi Sözlük yönetimi soruşturma haberi sonrası bir açıklama yapmadı fakat sitedeki bir başka başlık “Turkish state of Israel” (İsrail’in Türkiye eyaleti) hakkındaki tartışmalarla ilgili resmî Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

“Turkish state of Israel” başlığıyla ilgili “Tarafımıza yönlendirilmiş iftira ve yalanlarla beslenen algı çalışması ve sosyal medya linci ile alakalı açıklama yapmak isteriz” dedi ve şu görüşleri paylaştı:

“Tüm sosyal mecralarda olduğu gibi sözlük’te de başlıklar ve içerikler denetimden geçmeksizin, kullanıcılar tarafından yazılmaktadır. Şikayet üzerine hukuk ekibimizce inceleme yapılmaktadır. Şikayetler ve oluşan hassasiyet üzerine ilgili başlıklar kapatılmıştır. ‘Turkish state of israel’ başlığı, reddit isimli internet sitesinde paylaşılmış bir haritanın sözlük’e taşınması ile açılmıştır, harita sözlük yazarları tarafından üretilmiş değildir. Ayrıca moderasyon tarafından ideolojik sebeplerle silindiği iddia edilen entry’lerin bu yönde bir algı yaratmak amacıyla yazarın kendisi tarafından silindiği tespit edilmiştir. Yalan, iftira ve hakaretlerle bu algı çalışmasını yürütenler hakkında tüm hukuki haklarımızı saklı tutmaktayız. Ekşi Sözlük, her kesimin düşüncelerini özgürce dile getirdiği bir oluşum ve öncelikli amacımız bunu koruyabilmek.”