İki erkeğin aşkını anlatan kitaba ‘müstehcenlik’ soruşturması

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı iki erkeğin aşkını konu alan “Kalp Çarpıntısı” adlı kitap hakkında soruşturma başlattı, D&R, İdefix, Kitapyurdu ve BKM Kitap çevrim içi satışlarını durdurdu


İngiliz yazar Alice Oseman’ın iki erkeğin aşkını ve hayatını anlattığı, geçen aylarda Türkçe olarak da basılan Kalp Çarpıntısı adlı çizgi romanı hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı re’sen soruşturma başlattı.

Kitap, Turkuvaz Kitap’ın sahibi olduğu D&R ve İdefix’te daha önce satışa sunulmuşken, şu anda bu sitelerden kitabı almak isteyen kişilerin önüne “aradığınız sayfayı bulamadık” ibaresi çıkıyor. Kitapyurdu’nda ise “kitap geçici olarak temin edilemiyor” ibaresi çıkıyor. BKM Kitap da kitabı satıştan kaldıran siteler arasında.

Kitap yayımlandıktan hemen sonra İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu kitabı incelemiş, “kitapta lise çağındaki çocukların olduğu, iki erkeğin eşcinselliğe yöneldiği, aralarında müstehcen anların bulunduğu ve kitap üzerinde yaş sınırlaması olmadığı” gibi hususlar tespit etmişti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı bu tespitler üzerine yayınevine ‘müstehcenlik’ suçundan soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında yayınevi yetkilisinin şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınması kararlaştırıldı. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’ndan da söz konusu kitabın çocuklara uygun olup olmadığı hususunda bilirkişi raporu istendi.

Yabancı Yayınları’ndan çıkan, Ömer Anlatan’ın çevirdiği ve baskısı 16.06.2021’de yapılan kitabın tanıtım metni şu şekilde:

“İki genç tanışırlar
Dost olurlar
Ve sonra aşk başlar.

Charlie ve Nick aynı okula gitseler de daha önce hiç karşılaşmamışlardı… bir gün aynı sırada oturmaya başlayıncaya kadar. Daha ilk hafta bitmeden ayrılmaz ikili olmuşlardı bile.

Fakat Charlie, hiç şansı olmadığını bilmesine rağmen Nick’e çok fena tutulmuştu. Her ikisi de hislerini sorgulamaya başlarken, aşkın onlara bir sürprizi vardı.”