Van’da yasaklar 1575 gündür devam ediyor: “Ölüm sessizliğinde bir kent yaratılmak isteniyor”

Van Valiliği tarafından 21 Kasım 2016 tarihinde ilân edilen ve bin 563’üncü gününde devam eden eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı. HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, yasaklamayla ilgili olarak “ölüm sessizliğinde bir kent yaratılmak istendiği” açıklamasını yaptı.


Van Valiliği’nin 21 Kasım 2016 tarihinden itibaren ilân ettiği eylem etkinlik yasağı bin 563’üncü gününde. Valiliğin internet sitesinde 3 Mart 2021’de yer alan açıklama ile kentteki eylem ve etkinlik yasağı bir kez daha 15 gün uzatıldı. Valilik yasağı, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerinin 17. maddesine bağladı.

Kentteki yasaklamalara ilişkin 7 Mart’ta Medyascope’a konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, “ölüm sessizliğinde bir kent yaratılmak istendiğini” söyledi. İnsanların Van’da yaklaşık beş yıldır anayasal hak ve özgürlüklerini kullanamadığını ifade eden Sarısaç, “Parti olarak sadece Van merkez değil ilçeleri dahil hiçbir yerde açıklama yapmamıza izin verilmiyor. Ama partimize karşı yapılacak bütün eylem ve etkinliklere izin veriliyor” diye konuştu.

“KENTTEKİ CEZASIZLIK SİSTEMİ YAYGINLAŞIYOR”

Koronavirüs önlemleri bahanesiyle engellemelerin daha da ayyuka çıktığını belirten Saraç virüs riskiyle ilgili olarak; “Van’da risk haritası tespit edilemiyor zaten hastane ve testlerin azlığı sebebiyle. Kentteki insanların sağlık hizmetine ulaşması konusunda da bir ayrımcılık var. İnsanlar siyasal ve ekonomi özgürlüklerinden mahkumsa zaten en büyük risk orada ortaya çıkıyor, vaka haritasına gerek yok; mekanlar açılsa da yüzde 10 kapasite ile açılabiliyor. Van’daki hukuk çok farklı işliyor, sebebi de AKP anlayışı” dedi.

Murat Saraç ve bazı HDP’li vekiller 5 Mart Cuma günü Van HDP İl Binası’nın önünde basın açıklaması yapmak isterken güvenlik güçleri tarafından engellenmişti. Bu engelleme sırasında polisin kendilerine “Git kime şikayet edersen et” dediğini belirten Saraç, yaygınlaşan cezasızlık sistemini kentteki her olayda görebileceğimizin altını çiziyor. Vekil Saraç Medyascope’tan Ferit Aslan’la yaptığı söyleşideki sözlerine ise şöyle sürdürüyor: “Bugün burada bir devlet aklı işlemiyor, tamamen akıl dışı yollara ve yolsuzluğa bulanmış bir devleti görüyoruz burada yaşanan olaylarda.”