RTÜK Başkanı’ndan sel yayınları için uyarı geldi

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin sel felaketine yönelik yayınlarla ilgili olarak “Değerli medya kuruluşlarından doğru haber vermelerini ve dezenformasyondan kaçınmalarını rica ediyoruz” açıklamasını yaptı


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, geçen haftadan bu yana Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketiyle ilgili olarak medya kuruluşlarına uyarıda bulundu. Daha önce de RTÜK’ten, orman yangınlarıyla ilgili yayın yapılmaması için medya kuruluşlarına “uyarı mektubu” gönderildiği ifade edilmiş, yayın yapan televizyon kanallarına ceza verilmişti.

Şahin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Devletimiz bölgedeki tüm yaraların sarılması için teyakkuza geçerek tüm birimleriyle seferber oldu. Tıpkı orman yangınlarında olduğu gibi afet bölgesinden yayın yapan tüm kuruluşlarımıza basın etik değerleri çerçevesinde hareket etmeye davet ediyor, değerli medya kuruluşlarından doğru haber vermelerini ve dezenformasyondan kaçınmalarını rica ediyoruz.”