RTÜK’ten yangınla ilgili yayın yapan kanallara ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 11 Ağustos’ta yaptığı toplantıda FOX TV, KRT, Tele 1, Habertürk, Halk TV ve TR 35 kanallarına, orman yangınlarıyla ilgili yaptıkları bazı haberler ve programlarda geçen ifadelerden dolayı ceza verdi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 11 Ağustos’ta yaptığı toplantıda FOX TV, KRT, Tele 1, Habertürk, Halk TV ve TR 35 kanallarına toplam 17 dosyadan oy çokluğuyla ceza verdi. Cezaların birçoğunun gerekçesi ise orman yangınlarıyla ilgili bazı haberler ve programlarda geçen ifadelerdi.

RTÜK, yaptığı açıklamada FOX Ana Haber’in üç farklı gündeki yayınlarını incelediğini ve idari para cezası verdiğini duyurdu. Açıklamada, “Durum vahim” etiketiyle yapılan ve “Türkiye 6 gündür kabusu yaşıyor,” “Türkiye 1 haftadır yanıyor” ve benzeri kuşak bantların kullanıldığı haberlerin kriz zamanı habercilik etiğinden uzak, siyasi iktidar hakkında yanıltıcı, kriz zamanı haber alma hakkını kullanmak isteyen izleyicide endişe, panik, korku ve infial yaratacak şekilde olduğu kanaatine varıldığı” belirtildi.

RTÜK, KRT’de yayımlanan Şimdiki Zaman programının yayın konukları Erol Mütercimler, Serdar Akinan, Barış Yarkadaş, Barış Doster ve Uğur Dündar’ın orman yangınlarına ilişkin olarak “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile hükümeti hedef alan, hakarete varan” sözlerinin yasada yer alan “Yayın hizmetleri, …. kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmünü ihlal ettiğine karar vererek kanala para cezası verdi. KRT’ye ana haber bülteni ve Haber Aktif programı nedeniyle de ceza verildi.

RTÜK, Tele 1’de yayımlanan Gün Başlıyor programında sunucu Can Ataklı’nın hükümetin yangınlara müdahalesi hakkında “Gerizekalılık yapıyorlar diyorum… Yeteneksizlik var, çapsızlık var. İnsanları mahvetmişsin, ülkeyi mahvetmişsin, yakmışsın” şeklindeki ifadelerinin “eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ve iftira niteliğinde” olduğunu belirterek kanala idari para cezası verdi. Tele 1’e ayrıca, ana haber bülteninde yangın bölgelerinden yapılan canlı bağlantılar ve 4 Soru 4 Cevap programında Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın yayıncı kuruluşları uyaran RTÜK Başkanı’na ve üyelerine yönelik sözleri nedeniyle de ceza verildi.

RTÜK’ün açıklamasında Habertürk’ün orman yangınları ile ilgili canlı bağlantılarda geçen bazı cümlelerin “yasa dışı” olduğu belirtildi.

RTÜK, Halk TV’deki Kayda Geçsin programında “bazı konukların iddia ve ithamlarının toplumda infial uyandırabilecek ve korku, panik, endişe yaratabilecek ve gerilimi artırabilecek ifadeler” olarak değerlendirildiğini belirtti.

RTÜK, TR 35’e de orman yangınları haberlerinden dolayı “yayın ilkesi ihlali yaptığı” gerekçesiyle yaptırım uyguladığını açıkladı.

TAŞCI: “ŞAHİN’İN TEKLİFİYLE TOPLANTIYA KATILMAM ENGELLENDİ”

RTÜK’ün yangınla ilgili haber yapan kanallara yönelik yaptığı toplantıya dair RTÜK üyesi İlhan Taşcı Twitter’dan bir açıklamada bulundu. Üst Kurul’un Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kontenjanından seçilen üyelerinden Taşcı; Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin’in teklifi sonrası Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kontenjanından seçilen kurul üyelerinin oylarıyla toplantıya katılımının engellendiğini ve salondan çıkarıldığını duyurdu.

https://twitter.com/ilhantasci/status/1425429614936182788