RTÜK’ten Flash Haber, FOX TV, Halk TV ve Tele1’e ceza

RTÜK, seçim sonrası ilk toplantısında Flash Haber, FOX TV, Halk TV ve Tele1’e idari para cezaları kesti. Cezalara konu yayınların hepsi seçim değerlendirmeleri ve eleştirilerine ilişkin


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı ve Tuncay Keser, 7 Haziran’da sosyal medya üzerinden Flash Haber, FOX TV, Halk TV ve Tele1’e idari para cezası kesildiğini duyurdu. Kararlar şöyle:

Çiğdem Toker’in seçim gecesi FOX TV’de konuk olduğu programda “Demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir. Yurttaşların siyasetin, politikanın diğer alanlarında da kendini ifade etmesini desteklememiz, bunun için çaba göstermemiz lazım. Demokratik protestoları, hak arama özgürlüğünü kriminalize etmememiz lazım” ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadeleri sebebiyle hedef gösterilmişti. RTÜK, bu ifadelere dayanarak FOX TV’ye yüzde 5 idari para cezası verdi.

Halk TV’ye “Yeni Bir Sabah” programına konuk olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın “…seçimin sonucuna politik olarak saygım yok, olmayacak da. Çünkü yanlış bir tercih kullanıldı” sözleri nedeniyle yüzde 5 idari para cezası verildi.

Tele1 hakkındaki cezalar ise kanal tarafından şöyle aktarıldı “TELE1’e 18 Dakika programındaki oy pusulası yorumları nedeniyle yüzde 3 idari para cezası verdi. RTÜK, TELE1’in aynı kuşaktaki programlarına da yüzde 3 ceza verdi. Böylece TELE1’e 4 ceza birden verildi.”

3 kez yüzde 3 idari para cezası aldı. Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın gündemi yorumladıkları “18 Dakika” programında ifade edilen oy pusulalarına ilişkin iddialar ve aynı reklam kuşağındaki yayınların 3 ayrı rapora bağlanmasıyla toplam 3 ceza verildi.

Flash Haber’deki bir yayına konuk olan Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt’un Sinan Oğan’a yönelik sözlerinin Oğan’ı “küçük düşürdüğü” iddiasıyla kanala yüzde 3 para cezası verildi.

RTÜK, 30 Mayıs’taki açıklamasında FOX TV, Halk Tv, Tele1, KRT, TV 5, Flash Haber ve SZC TV olmak üzere toplam 7 kanala dair inceleme başlattığını duyurmuştu.