Türkiye’de engellenen Hornet’ten açıklama

Hornet Kurucusu ve CEO’su Christof Wittig: “Türkiye’de gördüğümüz şey; ifade özgürlüğünün kademeli olarak erozyona uğraması, hükümetin en yüksek makamlarından sürekli olarak kuirfobik (queerfobik) bir dil, sokaklardaki fiziksel vahşet – hayal kırıklığından başka bir şey değil”


Kuirler için tanışma ve partnerlik ağı Hornet’e Türkiye’den erişim Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ağustos 2020 tarih ve 2020/5617 sayılı kararıyla engellenmişti. Uygulamanın internet sitesini ziyaret eden kullanıcılar “5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir” uyarısıyla karşılaşıyor, uygulama ise Apple’ın App Store’unda bulunamıyor.

Hornet, internet sitesinde yaptığı açıklamada “Türk hükümetinin ülke sınırları içinde süregelen LGBTQ seslerini susturma çalışmaları”nı vurgulayarak Hornet’in şu anda hem Apple’a hem de mahkeme kararına itiraz için hukuk müşaviri ile görüşme sürecinde olduğunu belirtti.

Hornet’in açıklamasının devamı şu şekilde:

“Hornet, Türkiye’de 3 milyondan fazla kullanıcısıyla övünmekle beraber, uzun zamandır ülkenin kuir topluluğunun bel kemiği olmuştur. Ülkenin LGBTQ nüfusu için kalan tek dijital platform olarak, kullanıcılar kişisel ilişkilerinin yanı sıra LGBTQ merkezli haberler ve sağlık kaynakları için Hornet’e güveniyor. Türkiye’nin LGBTQ toplumu üzerindeki baskısı, popüler ilişki uygulaması Grindr’ın Türk hükümeti tarafından yasaklandığı Eylül 2013’e kadar uzanıyor. O zamandan beri, gay TV karakterlerine sansür uygulanmasına, LGBTQ dostu markaların boykot edilmesine, LGBTQ insanlardan ‘ucube’ ve ‘yozlaşmış’ olarak bahseden hükümet yetkililerine, öğrenci organizatörlerinin tutuklanmasına ve çevik kuvvetin Onur Yürüyüşler’ini engellemelerine şahit olduk.

Ağustos 2020’de, Hornet’in hornet.com web sayfasına erişim, aynı LGBTQ karşıtı mahkeme emri gerekçe gösterilerek Türk hükümeti tarafından engellendi.”

WITTIG: “TÜRKİYE’DE GÖRDÜĞÜMÜZ ŞEY HAYAL KIRIKLIĞINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL”

Hornet Kurucusu ve CEO’su Christof Wittig de konuyla ilgili açıklamada bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de gördüğümüz şey – ifade özgürlüğünün kademeli olarak erozyona uğraması, hükümetin en yüksek makamlarından sürekli olarak kuirfobik (queerfobik) bir dil, sokaklardaki fiziksel vahşet – hayal kırıklığından başka bir şey değil.” diyor. “Ama aynı zamanda bu durum, Hornet’in dünyanın kuir sosyal ağı olarak yaptığı işin bugün her zamankinden daha hayati olduğunun da açık bir göstergesi. Bu yüzden Hornet, topluluğumuzun ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek.”