Haftanın sansür gündemi

Boğaziçi protestolarında kampüse giriş yasağı gelmesi ve akademisyenlerin içeri alınmaması, İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik engellenmesi ve müzisyenlerin enstrümanlarına el konulması ve Halk müziği sanatçısı Onur Kocamaz’a ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ davası açılması… 5 – 12 Temmuz haftasının sansür gündemini derledik


Boğaziçi protestolarında kampüse giriş yasağı geldi, akademisyenler içeri alınmadı: (6 Temmuz) Kayyım rektör atamasına karşı Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından yürütülen protestolarda son olarak 3 Temmuz günü kampüse girişler engellendi. Çadırlı direniş yapan öğrencilere destek için kampüse gelen öğrenciler ve akademisyenler içeri alınmadı.

‘Kültür Servisi’ okurlarına veda etti: (6 Temmuz) 1 Eylül 2015’te yayına başlayan Kültür Servisi internet sitesinden yaptığı bir açıklamayla okurlarına veda etti. Kültür Servisi, yayınını ekonomik zorluklar nedeniyle durdurduğunu belirtti.

Aydın’da beş gün boyunca her türlü etkinlik yasaklandı: (8 Temmuz) Aydın Valiliği, 7-12 Temmuz tarihleri arasında il genelinde mülki idare amirliklerinin uygun gördüğü etkinlikler dışında kalan her türlü eylem, açılış, piknik, konser gibi etkinlikleri yasakladı. Yasaklamaya kamu düzeni ve genel asayiş gerekçe gösterildi.

İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik engellendi müzisyenlerin enstrümanlarına el konuldu: (8 Temmuz) Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik yapan müzisyenleri engelledi daha sonra da müzisyenlerin enstrümanlarına el koydu. Bu esnada olayı izleyen gazeteci Hakan Tosun’un basın kartına da el konuldu.

İYİ Parti’nin müzik sektörü için sunduğu araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi: (9 Temmuz) İYİ Parti tarafından müzik sektöründe yaşanan sorunlara yönelik verilen araştırma önergesi AKP’nin ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Yaklaşık 1,5 senedir işini yapamayan müzisyenler psikolojik ve maddi sorunlarla baş etmeye çalışıyor.

Gamze Akkuş İlgezdi: “Bakanlık orkestra, koro ve topluluklarda telifli eser kullanımını yasakladı:” (12 Temmuz) CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün 8 Haziran tarihli bir resmî yazıyla, orkestra ve korolarda telifli eser kullanımını yasakladığını belirtti.

Halk müziği sanatçısı Onur Kocamaz’a ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ davası: (12 Temmuz) Halk müziği sanatçısı Onur Kocamaz’a, 2019 yılında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” davası açıldı.

RTÜK’ten Halk TV’ye ‘Cemo’ şarkısı yüzünden para ve program durdurma cezası: (12 Temmuz) RTÜK, Hilmi Yarayıcı’nın Cemo şarkısını seslendirdiği program nedeniyle Halk TV’ye para ve program durdurma cezası verdi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (5 -12 Temmuz) İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeniyle ilgili sosyal medya paylaşımlarına, Mine Kırıkkanat’ın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la ilgili köşe yazısına ve Cumhuriyet’te Soylu ile ilgili başka iddiaların yer aldığı haberlere erişim engellendi.