Halk müziği sanatçısı Onur Kocamaz’a ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ davası

Halk müziği sanatçısı Onur Kocamaz’a, 2019 yılında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” davası açıldı


Halk müziği sanatçısı Onur Kocamaz’a, 2019 yılında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 16 Haziran 2021 tarihinde hazırlanan iddianameyle açılan dava, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Evrensel‘de yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mağdur sıfatı ile taraf olduğu davada; Kocamaz’ın sosyal medya paylaşımında Türkiye’de yaşayan Kürtler, Ermeniler, Rumlar ve Aleviler gibi toplumun farklı kesimlerine ilişkin asılsız iddialarda ve isnatlarda bulunduğu öne sürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kocamaz’ın 5237 sayılı TCK 216/1 maddesi gereğince cezalandırılmasını talep etti. Duruşmada iddianame kabul edildi. Soruşturma aşamasında ifadesi alınamayan Kocamaz için yakalama emri çıkarıldı. Duruşma 12 Ekim 2021 tarihine ertelendi.