Gamze Akkuş İlgezdi: “Bakanlık orkestra, koro ve topluluklarda telifli eser kullanımını yasakladı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün 8 Haziran tarihli bir resmî yazıyla, orkestra ve korolarda telifli eser kullanımını yasakladığını belirtti


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün 8 Haziran 2021 tarihli bir resmî yazı ile orkestra, koro ve topluluklarda telifli eser kullanımını yasakladığını iddia etti.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nden gönderilen yazıyı paylaşan İlgezdi, BirGün’ün Ankara servisine yaptığı değerlendirmede, “Genel müdürlük, pandeminin en büyük mağduru sanatçıların teliflerine göz dikti. Bir buçuk senedir çalışamayan sanatçıların eserleri kullanılmadığı için daha da mağdur olacaklar” dedi.

Genel müdürlüğün telif engelleme yetkisinin bulunmadığını ve ilgili yazının mevzuata aykırı olduğunu dile getiren İlgezdi ayrıca, “Bu talimat kurumun özerkliğine aykırıdır. Pandemi koşullarında sanatçılar bu kadar zor günler geçirirken, devlet tarafından doğru düzgün destek verilmezken biz genel müdürlükten ‘telifli eserleri kullanın da sanatçılara can suyu olun’ talimatı beklerdik. Sanat kurumları arasında yaşanan bu çifte standardı kabul etmiyoruz. Güzel Sanatlar’a bağlı koro, orkestra ve topluluklar telifli eser kullanamayacak, diğer sanat kurumları kullanacak. Bunun hiçbir açıklaması yoktur” ifadelerini kullandı.