Haftanın erişime engellenen içerikleri

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeniyle ilgili sosyal medya paylaşımlarına, Mine Kırıkkanat’ın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la ilgili köşe yazısına ve Cumhuriyet’te Soylu ile ilgili başka iddiaların yer aldığı haberlere erişim engellendi. 5 -12 Temmuz haftasında erişimi engellenen içerikleri derledik


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeniyle ilgili twitlere engelleme: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun; Invamed ve RD Global adlı firmalarla ilişkili olduğu ve bu doğrultuda bahsi geçen firmalara ihaleler verildiğine dair haberin yapıldığı ve tweetlerin paylaşıldığı 349 internet sitesine, Ankara Batı 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 7 Temmuz 2021 tarih ve 2021/4569 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi.

Mine Kırıkkanat’ın köşe yazısına engelleme: Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat 4 Temmuz 2021’de yayımlanan köşe yazısında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, Adnan Oktar’ın cemaatinden olduğu öne sürülen Altuğ Revnak Eti’yle bağlantısı olduğunu iddia etmişti. Kırıkkanat’ın yazısı ve konuyla ilgili yapılan diğer haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 7 Temmuz 2021 tarih ve 2021/8453 sayılı kararı ile erişime engellendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ailesinin Akmerkez’de bulunan şirketine dair haberlere engel: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ailesinin Akmerkez’de bulunan şirketine dair Cumhuriyet‘te yer alan yazı ve haberlere erişim engeli getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Süleyman Soylu arasında kavgaya neden olduğu iddia edilen Soylu’nun kuzeninin hastanelere tıbbi malzeme sattığı iddiası Cumhuriyet yazarlarından Barış Terkoğlu ve Erdem Sevgi tarafından haberleştirilmişti. Gazete, 6 Temmuz’da yaptığı bir paylaşımla engellenen bu haberin yanı sıra Terkoğlu’nun 5 Temmuz’da yayımlanan “Kuzen Soylu’nun ‘becerikli’ öyküsü” başlıklı yazısına da erişim engeli getirildiğini ifade etti. Böylece Soylu hakkında yer alan pek çok habere erişim engellenmiş oldu.