İYİ Parti’nin müzik sektörü için sunduğu araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İYİ Parti tarafından müzik sektöründe yaşanan sorunlara yönelik verilen araştırma önergesi AKP’nin ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Yaklaşık 1,5 senedir işini yapamayan müzisyenler psikolojik ve maddi sorunlarla baş etmeye çalışıyor


İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan tarafından “Müzik sektörünün sorunları ve sektör çalışanlarının taleplerine kapsayıcı çözümler bulunması” amacıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) oyları ile reddedildi. Ret kararı İYİ Parti TBMM Grubu Twitter hesabından duyurulurken, Meclis’e sunulan dilekçe de paylaşıldı.

İYİ Parti TBMM Grubu’nun kamuoyu ile paylaştığı önerge gerekçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “müzik yasağı” açıklaması hatırlatıldı ve “müzik ve eğlence sektörünün normalleşme döneminde ayakta kalmak için destek beklediği ama yasakların sektör çalışanlarının umutlarını ortadan kaldırdığı” dile getirildi. Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirleriyle ilgili kabine toplantısı sonrası, “Müzikle ilgili sınırlamayı 24.00’e çekiyoruz. Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok” ifadelerini kullanmıştı.

İktidarın salgın koşullarını “siyasi ajandasını hayata geçirmek için” kullandığının ve “böylelikle iktidarın otoriter eğilimleri daha görünür bir hal” aldığının altı çizilen gerekçe şu sözlerle sürdürüldü: “Kamuoyunda bütün yasak ve sınırlamaların kaldırılması beklenirken müzik yasağının 24.00 olarak belirlenmesi yalnızca müzik ve eğlence sektörünün sorunlarını derinleştirmekle kalmamakta, aynı zamanda iktidarın kültür ve sanat faaliyetlerinin toplumu dönüştürücü etkisinden ne denli endişe ettiğini açıkça ortaya koymaktadır.”