RTÜK’ten Halk TV’ye, FOX TV’ye, Show TV’ye ve TELE 1’e ceza

RTÜK’ün 22 Mart tarihli toplantısında Halk TV’ye, Show TV’ye, FOX TV’ye ve TELE 1’e para ve yayın durdurma ceza kararları verildi. Halk TV’ye verilen cezanın gerekçesi olarak, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Dad” kitabının bir programda gösterilmesi sunuldu


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 22 Mart tarihli toplantısında Halk TV’ye, Show TV’ye, FOX TV’ye ve TELE 1’e para ve yayın durdurma ceza kararları verildi.

bianet’in haberine göre Üst Kurul; Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Dad kitabının Serhan Asker’in programında gösterilmesi nedeniyle Halk TV’ye “suçluyu övmekten” yüzde 5 para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verdi. Kanaldaki Kayda Geçsin programında İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez’in İskenderun’da jeneratör çalışmadığı için solunum cihazına bağlı insanların öldüğüne dair sözlerinin “tarafsızlık ilkesine aykırı” yayın olduğu gerekçesiyle kanala yüzde 3 para cezası uyguladı.

Üst Kurul, TELE 1’e Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar’ın 18 Dakika programında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) “faşizan bir parti olduğu” ifadesi ve kadın yürüyüşü yasağının eleştirilmesi nedeniyle yüzde 3 para cezası verdi. Orta Sayfa programında dere yatağındaki yapılaşmanın ve yurt dışından alınan ödeneklere rağmen ıslah çalışması yapmayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin eleştirilmesini “küçük düşürme” olarak gören Üst Kurul; FOX TV’ye yüzde 3 para cezası kararı aldı.

RTÜK Show TV’ye ise, Kızılcık Şerbeti dizisindeki kadına yönelik şiddet sahneleri nedeniyle yüzde 5 para cezası ve beş kez de program durdurma cezası verdi. Dizinin sosyal medyada, “İslamî değerleri aşağıladığı” ve “çocuklara kötü örnek olduğu” gibi gerekçelerle hedef gösterildiği biliniyor.