Haftanın sansür gündemi

Van’da uzatılan eylem yasağı, Netflix’ten dublaj sansürü iddiası ve haftanın erişime engellenen içerikleri… 3 – 10 Mayıs 2021 haftası sansür gündemini derledik


Van’da 5 yıldır süren eylem yasağı 15 gün daha uzatıldı: (4 Mayıs) Van Valiliği, 4 Mayıs’tan 18 Mayıs’a kadar 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı kararı aldı.

AKP kendi yaptırdığı çizgi filmi yayından kaldırdı: (7 Mayıs) AKP’nin Yalan Üretim Merkezi isimli çizgi filminin videosu, yol açtığı tartışmaların ardından partinin sosyal medya hesaplarından kaldırıldı.

RTÜK’ün internete sansür yetkisi: AYM oy çokluğu ile davayı reddetti: (10 Mayıs) RTÜK’ün internete sansür yetkisine ilişkin yasal düzenlemenin iptaline ilişkin dava karara bağlandı. AYM Başkanı dahil beş üyeden ‘basın özgürlüğü’ itirazı gelen kararda, yasal düzenlemenin iptali talebi oy çokluğu ile reddedildi.

RTÜK Başkanı: “Spotify içeriklerini yasalarımıza uygun olarak düzenlemek zorunda:” (10 Mayıs) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Spotify’ın içerikleri Türkiye’deki yasalara uygun olarak düzenlemek zorunda olduğunu söyledi.

Netflix’ten ‘Ailem Robotlara Karşı’ filmine dublaj sansürü iddiası: (10 Mayıs) Netflix üzerinden gösterime giren Ailem Robotlara Karşı filminin altyazılı ile dublajlı versiyonlarındaki farklı ifadelerin üstü örtülü sansür uygulaması olabileceği iddia edildi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (3 – 10 Mayıs) JinNews ve MA’nın internet sitelerine ve Ahmet Şık’ın sosyal medya paylaşımlarına engelleme getirildi.