RTÜK Başkanı: “Spotify içeriklerini yasalarımıza uygun olarak düzenlemek zorunda”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Spotify’ın içeriklerini Türkiye’deki yasalara uygun olarak düzenlemek zorunda olduğunu söyledi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, kendisiyle yapılan bir söyleşide Spotify’ın içerikleri Türkiye’deki yasalara uygun olarak düzenlemek zorunda olduğunu söyledi.

Sabah‘tan Tuba Kalçık’a konuşan RTÜK Başkanı Şahin, Spotify’ın bundan sonra nasıl bir denetime tabi tutulacağını anlattı.

“Verilen lisansla birlikte bu platform, içeriklerini yasalarımıza uygun şekilde düzenlemek zorunda” diyen Şahin, kendisiyle yapılan söyleşide ayrıca şunları söyledi:

“Artık 10 yıl süreyle ülkemizde yasal olarak faaliyet gösterebilecekler. Spotify artık 6112 sayılı kanunda açıkça belirtilen yayıncılık ilkelerine uymak zorunda. Bunun dışında yayın yaparlarsa RTÜK olarak gerekeni yaparız. Bu tarz platformların lisans almasındaki en büyük yararlardan biri de hukuki ve mali sorumluluk altına girmeleridir. Türkiye’ye vergi ödeyecekler. Lisans sahibi olmadan önce vergi ödemesinden kaçıyorlardı, şimdi bunun da önüne geçilmiş oldu. Gerekli durumlarda yasal muhatap bulunduracaklar. Ülkemizde temsilcilik açmaları yine son derece önemli bir nokta. Benzeri uluslararası markaların lisans başvuruları RTÜK’e devam ediyor. Gün geçtikçe global ölçekte yayıncılık yapan platformların sayısı artıyor.”

Kurul Başkanı Şahin’in söyledikleri sosyal medya kullanıcıları tarafından Spotify’da yayımlanan içeriklere olası bir müdahale olarak algılandı.