Haftanın erişime engellenen içerikleri

JinNews ve MA’nın internet sitelerine ve Ahmet Şık’ın sosyal medya paylaşımlarına engelleme getirildi. 3 – 10 Mayıs haftası engellenen içeriklerini derledik


JinNews ve MA’ya erişim engeli: JinNews’un ve Mezopotamya Ajansı’nın (MA) internet sitelerine arka arkaya getirilen erişim engellerine yenileri eklendi. Diyarbakır 1. ve 4. Sulh Ceza hakimliklerinin verdiği kararlarla sansürlenen haber sitelerinden JinNews son 15 günde 6. kez erişime engellenmiş oldu. 

Ahmet Şık’ın eski Cumhurbaşkanı avukatı hakkındaki paylaşımlarına engelleme: Türkiye İşçi Partisi milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık’ın, Cumhurbaşkanı eski avukatı Mustafa Doğan İnal ile ilgili iddiaları gündeme getirdiği paylaşımlar, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Nisan 2021 tarih ve 2021/2896 sayılı kararı ile erişime engellendi. Benzer konudaki haberler ve sosyal medya paylaşımları daha önce de engellenmişti. İfade Özgürlüğü Derneği’nin (İFÖD) bu engellemeleri duyurulduğu içerik de Ocak 2021’de engellenmişti.