Haftanın sansür gündemi

Kürt yazar Adil Başaran’ın tutuklanması, müzisyen Ruken Bekalp’in gözaltına alınması ve Kadıköy’de sokak müzisyenliği yapan Siwaro’nun enstrümanlarına zabıta tarafından el konulması… 29 Mart – 8 Nisan 2021 haftası sansür gündemini derledik


Şanlıurfa’da 15 gün süre ile eylem ve etkinlik yasağı: (30 Mart) Şanlıurfa Valiliği, kent merkezi ve ilçelerinde 15 gün süre ile eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

Okan Bayülgen ‘YouTuber’a hakaret’ iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti: (30 Mart) Okan Bayülgen, YouTuber Muhammet Çumanoğlu’na ‘geri zekâlı’ dediği iddiasıyla iki yıldan dört yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti.

Kürt yazar Adil Başaran tutuklandı: (30 Mart) Demokratik Toplum Kongresi faaliyetleri ile 2015 ve 2019 yıllarında katıldığı basın açıklamaları gerekçe gösterilerek 20 Mart’ta gözaltına alınan Kürt yazar Adil Başaran tutuklandı.

Oyuncu Nilüfer Aydan’a ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’ hapis cezası: (30 Mart) Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında dava açılan oyuncu Nilüfer Aydan’a 11 ay 20 gün hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

İzmirli sanatçılar müzisyen intiharlarına dikkat çekti: “Sadece parasızlıkla açıklanamaz” :(31 Mart) İzmir’de yaşayan müzisyenler, meslektaşlarının ‘intihar’ noktasına gelmelerine tepki gösterdi ve merkezi yönetim kadar yerel yönetimlerin de bu meselede sorumluluğu olduğunu hatırlattı. Sorunun sadece ekonomik zorluklar olmadığını da belirten müzisyenler, “asıl önemli faktör sanatçılara reva görülen muamelelerin de etkili olduğu değer yitimidir” dedi.

BİK’den Boğaziçi haberinde geçen bir ifade nedeniyle Evrensel’e ceza: (1 Nisan) Basın İlan Kurumu, Evrensel gazetesine Boğaziçi olaylarıyla ilgili bir haberinde geçen ‘saldırı’ ifadesi nedeniyle ilan kesme cezası verdi.

RTÜK, Halk TV ve TELE 1’e dini referansla idari para cezaları verdi: (1 Nisan) RTÜK, çeşitli programlarda geçen ifadeler nedeniyle Halk TV ve TELE 1’e para cezaları kesti. Kurulun aldığı kararların gerekçelerinde dini referanslara yer verildi.

Kadıköy’de toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı: (1 Nisan) Kadıköy Kaymakamlığı, ilçedeki açık alanlarda yapılacak tüm toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını duyurdu.

Tekirdağ’da üç okulda Atatürk büstlerine saldırı: (2 Nisan) Tekirdağ’da Yeni Çiftlik Nizamettin Demirdöven İlköğretim Okulu’nda Atatürk büstüne yapılan saldırının ardından iki farklı okulda daha Atatürk büstlerine saldırıldı.

“Kürtçe şarkı söylediğim için yaşanmadı olay; tehdit edildim, amfimi almak istediler ben direndim”: (3 Nisan) Kadıköy’de her zaman çalıp söylediği yerde müziğini yapan Siwaro hakkında amfi kullandığı gerekçesiyle şikâyet olduğu söylendi. Müzisyenin zabıtalara direnmesi üzerine çıkan arbedenin ardından enstrümanlarına el konuldu. Siwaro, Susma Platformu’na yaşananları anlattı.

Sezen Aksu, Kültür Servisi’ne dava açtı: (5 Nisan) Sezen Aksu, Ne Yapayım Şimdi Ben şarkısının YouTube yönlendirmesini paylaşan Kültür Servisi’ne dava açtı. Davanın ilk duruşması 1 Haziran’da İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Müzisyen Ruken Bekalp gözaltına alındı: (5 Nisan) Diyarbakır’daki Rosa Kadın Derneği’ne ve birçok adrese sabah saatlerinde yapılan operasyonlarda 22 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında müzisyen Ruken Bekalp de bulunuyor.

Barolar ‘Arka Sokaklar’ dizisini RTÜK’e şikâyet etti: (6 Nisan) Arka Sokaklar’ın 583. bölümünde “avukatlara yönelik haksız ve çirkin muamele ile tahrik unsurunun bulunduğu, polis ve avukatların karşı karşıya getirilmek istendiği” gerekçesiyle 70 baro dizi hakkında şikâyette bulundu.

Mardin Valiliği’nden 30 günlük eylem yasağı kararı: (7 Nisan) Mardin Valiliği, kent genelinde 30 günlük eylem ve etkinlik yasağı ilan etti. Yasağın gerekçeleri arasında 1972’de Kızıldere’de öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarının ölüm yıldönümü etkinliklerinin olabileceğinin yer alması dikkat çekti.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (29 Mart – 5 Nisan) Sarıklı ve cübbeli deniz komutanıyla ilgili görüntülere, Ömer Faruk Işık’ın arabasının bagajındaki paraların görüntülerine, Sas Enerji saadet zinciri ile ilgili haberlere ve Bursa CHP Osmangazi İlçe Başkanı hakkındaki taciz iddialarına erişim engeli getirildi.