RTÜK: TRT tarafsızlığı ihlal etti

RTÜK uzmanları tarafından hazırlanan “Yayın Hizmetleri İzleme ve Değerlendirme Raporu”nda TRT Haber’in YSK’nın seçime ilişkin belirlediği tarafsızlık ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiği tespiti yer alıyor


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) görevli üst kurul uzmanları, kamu yayıncılığı yapması gereken TRT Haber kanalının, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçime ilişkin belirlediği tarafsızlık ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiğini tespit etti. Rapor, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Vekili Yaşar Uğurlu tarafından da bir üst yazı ile doğrulandı ve onaylandı.

RTÜK uzmanları tarafından hazırlanan “Yayın Hizmetleri İzleme ve Değerlendirme Raporu”nda TRT Haber’in 8-14 Haziran 2018 tarihleri arasındaki yayınları incelendi. Güncel programlar ve seçim yayınlarını izleyen uzmanların hazırladığı rapora göre; söz konusu bir hafta içinde TRT Haber her gün AKP’ye ortalama bir buçuk saat ayırırken, CHP’ye ayrılan süre ortalama yarım saat oldu. Aynı tarihlerde siyasi partilerin seçim mitingleri, kapalı salon ve basın toplantılarında da benzer durumlar söz konusu oldu. Ancak bu yayınlarda AKP ve CHP dışındaki partilere oldukça az yer verildi. HDP ise yok sayıldı.

Uzmanlar, günün 24 saatini esas alarak yaptıkları bir haftalık inceleme sonucunda şu sonuca vardı: “TRT Haber logolu medya hizmet sağlayıcısının rapora konu tarihler arasında 24 saatlik kesintisiz yayın akışı içerisinde genel olarak siyasi partilerin 24 Haziran seçimlerine yönelik haberlerine ve mitinglerine yer vermeye çalıştığı, ancak söz ve yorum programlarında AK Parti dışında seçime katılacak diğer parti temsilcilerine yer verilmediği, dolayısıyla YSK’nın seçime ilişkin tarafsızlık ilkesine aykırı yayın yapıldığı değerlendirilmiştir.”

Raporun sonucunda TRT Haber’in söz ve yorum programlarında genel olarak tek bir partiye yer vermesi nedeniyle YSK’nın 2018/329 sayılı kararının “b” bendinde yer alan “Tarafsızlık, gerçeklik, doğruluk ilkelerine uygun davranmakla yükümlü, radyo ve televizyon kuruluşları ile yazılı, sözlü ve görsel basının, tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacaklarına, bu kuruluşların yayınların demokratik kurallar çerçevesinde adaylar arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda oldukları”na ilişkin hükmün de ihlal edildiği vurgulandı.