Kürt yazar Adil Başaran tutuklandı

Demokratik Toplum Kongresi faaliyetleri ile 2015 ve 2019 yıllarında katıldığı basın açıklamaları gerekçe gösterilerek 20 Mart’ta gözaltına alınan Kürt yazar Adil Başaran tutuklandı


Mardin’de 20 Mart günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Yöneticisi Ahmet Eken, Harita Mühendisleri Odası Mardin Temsilcisi Abdulvahap Irmak, Kürt yazar Adil Başaran, Abdulvahap Sırdaş ve Cihan Arslan’ın emniyet işlemleri tamamlandı. Cihan Arslan emniyet ifadesinin ardından serbest bırakılırken, diğer dört isim savcılık sorguları için Mardin Adliyesi’ne sevk edildi. 

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre savcılıkta sorgusu yapılan isimler, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetleri ve 2015 ve 2019 yıllarında katıldıkları basın açıklamalarından ötürü suçlanırken ‘gizli tanık beyanlarına’ da sorguda yer verildi. 

Savcılık sorgusunun ardından Kürt yazar Adil Başaran, tutuklanma istemi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Ardından hakimlik, Başaran’ın ‘örgüt üyesi olmak’ iddiası ile tutuklanarak cezaevine gönderilmesine karar verdi.