Kadıköy’de toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı

Kadıköy Kaymakamlığı, ilçedeki açık alanlarda yapılacak tüm toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını duyurdu


Kadıköy Kaymakamlığı, 31 Mart 2021’de resmî web sitesinden paylaştığı basın açıklamasında, ilçedeki tüm açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin Covid-19 salgını nedeniyle yasaklandığını duyurdu.

Kaymakamlığın bu açıklaması kararın; Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 1 Nisan’da Kadıköy’de eylem çağrısına istinaden verildiği yorumlarına neden oldu. Gazete Duvar durumu, öğrencilerin sosyal medyadan yaptıkları “Meşru olmayan kayyumlara, polis şiddetine, korku rejimlerine karşı omuz omuza durmak için, hukuksuz kararları kabul etmiyoruz demek için 1 Nisan’da Kadıköy’de; Anıl ve Şilan’ın özgürlüğü için 2 Nisan’da Kartal Adliyesi önünde buluşuyoruz” çağrısına yer vererek haberleştirdi.

Kaymakamlığın basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bazı sivil toplum kuruluşları ve toplulukların sosyal medya yoluyla 01.04.2021 Perşembe günü saat 17:00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma çağrıları yaptıkları anlaşılmıştır.

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyelerini göz önünde bulundurarak 29 Mart 2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde; iller bazında ve ülke genelinde salgının seyri, vaka ve hasta sayılarındaki değişikliklere göre alınan kararlar doğrultusunda İstanbul, ‘Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller’ arasında yer almıştır. 

Bu itibarla İlçemizde yapılmak istenen toplanmanın, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden; Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan tüm açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü YASAKLANMIŞTIR.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.