Haftanın sansür gündemi

Ahmet Telli’nin beraati, Can Ataklı ve Pelin Ünker’e açılan soruşturmalar, tutuklanan gazeteciler, eylem yasakları ve erişime engellenen haberler… 4 – 11 Ocak haftası sansür gündemini derledik


Beşiktaş ve Sarıyer’de gösteri ve yürüyüşler yasaklandı: İstanbul Valiliği, 6 Ocak 2021’de Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin eylemini engellemek için Beşiktaş ve Sarıyer’de gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurdu.

Ankara Kadın Platformu eylemine müdahale: Ankara Kadın Platformu’nun ‘Gülistan Doku nerede?’ eylemine 6 Ocak 2021’de polis müdahale etti, 17 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında eylemi takip eden Jinnews muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Doğan da bulunuyordu.

Sosyal ağlara üç aylık reklam yasağı başlıyor: Türkiye’de temsilcilik bulundurması zorunlu hale gelen Facebook, Twitter gibi çok sayıda sosyal medya platformuna verilen üçüncü 30 günlük ceza sürecinde sona gelindi. 40 milyon lira para cezası kesilen platformlara bu kez 3 ay reklam verilmesi yasaklanacak.

Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’e ikinci iddianame: Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel hakkında zincirleme bir biçimde ‘devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme’ suçlamasıyla yeni bir iddianame hazırladı. İddianame ana davayla birleştirildi.

Fikri Sağlar hakkında bir soruşturma daha: Eski Devlet Bakanlarından Fikri Sağlar’ın katıldığı televizyon programında ifade ettiği sözler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının resen başlattığı soruşturmanın ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı da şikayet üzerine bir soruşturma başlattı.

Van ve Hakkari’deki kesintisiz eylem yasakları yeni yılda da sürüyor: Van’da ‘güvenlik’ gerekçesi ile 21 Kasım 2016’dan bu yana uygulanan eylem yasağı Valilik tarafından bir kez daha 15 gün süreyle uzatıldı. Kentteki yasak ‘milli güvenliğin sağlanması’, ‘kamu düzeninin korunması’ ve ‘pandemi’ gerekçesiyle yeni yılda da sürüyor. Hakkari’deki eylem ve etkinlik yasağı da Valilik tarafından 15 gün süreyle bir kez daha uzatıldı.

Mehmet Aslan tutuklandı: Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Aslan, yaptığı haberler gerekçe gösterilerek dört gün gözaltında tutulduktan sonra 8 Ocak 2021’de tutuklandı. Aslan, adliye çıkışında gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklandığını belirterek, “Hakikatin peşinden koşmaya devam edeceğiz” dedi.

Cem Yılmaz filmlerine ‘din ve değerler’ incelemesi: “Kadınlar dekolteli, mini etekli ve göbek bölgeleri açık kıyafetler giymektedir”: Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Yorulmaz ile Sarıyer Mehmet İpgin Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Tuğba Sarımsakçı Akar, Cem Yılmaz’ın filmlerini ‘din ve değerler’ açısından inceleyip bir makale yayınladı. Makalede filmlerde cinselliğin, dekoltenin yoğun olarak kullanıldığı, eşcinselliğe yer verildiği, ibadetlere ise hiç yer verilmediği savunuldu. 

Hrant Dink davasında Veysal Şahin ile Volkan Şahin hakkında tutuklama kararı: Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 117. duruşmasında Veysal Şahin ile Volkan Şahin’in tutuklanmasına karar verildi.

TikTok temsilci atama kararı aldı: Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya platformu TikTok’un Türkiye’ye temsilci atayacağını açıkladı. Sayan, sosyal medya platformları VK ve YouTube’un ardından bugün yapılan görüşmeler neticesinde TikTok’un da Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu.

2020 yılında 79 gazeteci gözaltına alındı 24’ü tutuklandı: Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, gazeteciler açısından 2020 yılını özetledi: Gözaltı, tutuklama, soruşturma, dava, hapis cezası, erişim engeli ve ekran karartma.

Ahmet Telli beraat etti: Şair Ahmet Telli Cumhurbaşkanına hakaret suçundan yargılandığı davada beraat etti.

Can Ataklı hakkında soruşturma başlatıldı: Bir YouTube yayınında “Tayyip Erdoğan seçimle gider mi? Bana göre hayır” diyen gazeteci Can Ataklı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Gazeteci Pelin Ünker’in ‘Aktif Bank’ haberine soruşturma: Pelin Ünker’in Deutsche Welle’de yayınlanan “ABD bankalarından suçlama: Aktif Bank şüpheli işlemlere aracı oluyor” başlıklı haberine Aktif Bank’ın şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. 

Haftanın erişime engellenen haberleri: Cumhurbaşkanı’nın eski avukatının rüşvet dağıttığına dair ve bir hakimin verdiği karara dair haberlere erişim engeli getirildi. 4- 11 Ocak haftasının erişim engellerini derledik.