2020 yılında 79 gazeteci gözaltına alındı 24’ü tutuklandı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, gazeteciler açısından 2020 yılını özetledi: Gözaltı, tutuklama, soruşturma, dava, hapis cezası, erişim engeli ve ekran karartma


Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 2020 Yılı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’nu, dernek binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Rapora göre; 2020 yılında 79 gazeteci gözaltına alındı, 24’ü tutuklandı, 43 gazeteciye 150 yıl 15 gün hapis cezası verildi, 19 gazeteci saldırıya uğradı, bin 960 habere erişim engeli getirildi.

2020 yılında gazetecilere yönelik baskıların sistematik bir hale getirildiğine dikkati çeken DFG Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, “Gözaltı, tutuklama, soruşturma, dava, hapis cezası, erişim engeli, ekran karartma. İktidarın oluşturduğu havuza girmeyen, ötekilerin sesini duyurmaya çalışan, doğru ve cesur habercilik ilkesiyle hareket eden basın emekçileri hedef tahtasına oturtuldu” dedi.

KÜRT BASINI ÜZERİNDE BASKI

Gazetecilerin 2020 yılında sadece tutuklamalarla değil, aynı zamanda gözaltılar, soruşturmalar ve davalarla da boğuştuğuna değinen Müftüoğlu, “Cezaevine konulmayan gazetecilerin de özgürlüklerini tam anlamıyla yaşayabildiklerini söyleyemeyiz. Basın emekçileri dışarıda olsa bile bir tutukluluk hali ile karşı karşıya bırakıldı. Gazetecilerin büyük zamanı adliye koridorlarında beklemek veya yaptıkları haberlerle ilgili emniyette ifade vermekle geçti” diye belirtti. 

Kürt gazetecilere ayrı bir başlık açılması gerektiğinin altını çizen Müftüoğlu, “Zira Türkiye’de Kürtler her alanda olduğu gibi basın ve medya alanında da ciddi sıkıntılar yaşamakta, Kürt gazeteciler üzerindeki baskı ve zor katmerleşmektedir. Van’da 5 gazeteci arkadaşımızın tutuklanması örneğinde olduğu gibi, Kürt gazeteciler çalıştıkları alanlarda pek çok engelle karşılaşabilmektedir” şeklinde konuştu.

İNTERNET HABERCİLİĞİNE SANSÜR VE KAPATILMA

Yüzlerce internet sitesinin yayınladıkları haberler ve içerikler nedeniyle sansüre ve kapatılmaya maruz kaldığını söyleyen Müftüoğlu, “İktidar beğenmediği haber içeriklerini yayından kaldırabiliyor. Binlerce sosyal medya hesabı, ilgili kuruluşlara uygulanan baskılar sonucu kapatılarak sansürleniyor. Son çıkarılan yasayla sosyal medya kuruluşlarına Türkiye’de temsilci bulundurma şartı getirildi ve uymayan kuruluşlara yüksek miktarlarda para cezaları kesiliyor. Yine Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), medya organlarının başında ‘Demokles’in Kılıcı’ gibi durmaktadır” şeklinde konuştu.

HAK İHLALLERİ SIRALANDI

Dicle Müftüoğlu’nun ardından söz alan DFG Eş başkanı Serdar Altan ise 2020 yılında yaşanılan hak ihlallerini şu şekilde sıraladı: 

 * Gözaltına alınan gazeteciler: 79

 * Tutuklanan gazeteciler: 24

 * Saldırıya uğrayan gazeteciler: 19

 * Kötü muamele, tehdit ve ajanlık dayatması: 17

 * Haber takibi engellenen gazeteciler: 12 olay

 * Hakkında soruşturma açılan gazeteciler: 54

 * Hakkında dava açılan gazeteciler: 53

 * Cezalandırılan gazeteciler: 43 kişiye 150 yıl 15 gün hapis, 56.310 TL para cezası

 * Yargılaması devam eden gazeteciler: 231 dosya, 539 gazeteci 

 * İlan reklam cezası verilen gazeteler: 8

 * RTÜK cezaları: 43

 * İnternet erişim engeli: 1960 haber, 145 internet sitesi

 * İşine son verilen gazeteciler: 6

 * Tutuklu gazeteci sayısı (04 Ocak 2021 itibariyle): 90”