Ahmet Telli beraat etti

Şair Ahmet Telli Cumhurbaşkanına hakaret suçundan yargılandığı davada beraat etti


(Fotoğraf: Füsun Demiray)

ALİCAN ACANERLER (ANKARA)

Kendisinin bilgisi dışında ve adına açılan bir Facebook sayfasında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan şair Ahmet Telli’nin ikinci duruşması bugün saat 09.30’da Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada Telli adına avukatları Gülhan Tabak ve Haki Bingöl hazır bulundular. Telli’nin avukatları şair adına suçlamaları bir kez daha reddettikten sonra iddia makamı mütaalasını sundu.

Savcı, Telli’nin adına paylaşım yapılan Facebook hesabının takipçi sayısı fazla olmasına rağmen kendisinin kullandığı hesap olduğuna dair kesin ve net bir kanıt bulunamadığını açıkladı.

Ardından Telli’nin avukatları esas hakkında savunmalarını yaptı. Avukatlardan Gülhan Tabak, Telli’nin ismi internetteki arama motorlarına yazıldığında aynı ad ve soyadla 14 tane hesap gözüktüğünü, bunlardan sekiz tanesini kapattırdıklarını belirttti.

KARŞI TARAF İSTİNAF YOLUNA BAŞVURACAK

Avukatlar savunmalarını yaptıktan sonra mahkeme kararını açıkladı. Hakim, Ahmet Telli’nin üzerine atılı suçu işlediğine ilişkin mahkumiyet hükmü kurmaya yeter kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden CMK 223/2-e uyarınca Telli’nin beraatine karar verdi. 

Susma Platformuna konuşan Telli’nin avukatları karşı tarafın istinaf yoluna başvuracağını açıkladı.

Haziran 2020’de ifadeye çağrılan Telli, “Benim açmadığım, kullanmadığım bir hesap. Polis araştırırsa bunu öğrenir zaten,” diye konuşmuştu. Telli’nin 7 Ekim 2020’de görülen ilk duruşması 7 Ocak’a ertelenmişti.