Gazeteci Pelin Ünker’in ‘Aktif Bank’ haberine soruşturma

Pelin Ünker’in Deutsche Welle’de yayımlanan ‘ABD bankalarından suçlama: Aktif Bank şüpheli işlemlere aracı oluyor’ başlıklı haberine Aktif Bank’ın şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı


Deutsche Welle (DW) Türkçe muhabiri Pelin Ünker ve haber müdürü Peter Limbourg hakkında yeni bir soruşturma başlatıldı. 21 Eylül 2020’de “ABD bankalarından suçlama: Aktif Bank şüpheli işlemlere aracı oluyor” başlığıyla yayımlanan haber sonrası Aktif Bank gazetecilerden şikayetçi oldu. Ünker soruşturma kapsamında, 6 Ocak 2021’de İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nde ifade verdi. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), konuyu 6 Ocak 2021’de, “Deutsch Welle’de 21 Eylül 2020’de çıkan ‘ABD Bankalarından Suçlama’ haberi nedeniyle Aktif Bank şikayetiyle gazeteci Pelin Ünker ve DW müdürü Peter Limbourg’a soruşturma açıldı. Ünker’in, İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nde ifadesi alındı” ifadeleriyle duyurdu. Pelin Ünker, Paradise Papers’tan yola çıkarak Berat Albayrak ile Serhat Albayrak’ın Malta’daki off-shore hesaplarını Cumhuriyet gazetesinde yazmıştı.

‘Off-Shore Kardeşler’, ‘Enerji Bakanı Albayrak ve kardeşi de bir dönem Malta’yı tercih etmiş’ başlıklı haberlerinin ardından, Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Serhat Albayrak, Ünker’den şikayetçi olmuştu. ‘Basın yoluyla iftira’ suçlamasıyla açılan ilk dava zaman aşımı nedeniyle düşmüş, Çalık Holding’in açtığı tazminat davasını ise mahkeme 2 hafta önce reddetmişti.

Aktif Bank, Çalık Holding’in bünyesinde bulunuyor. Pelin Ünker’in hazırladığı söz konusu haberde ABD Hazinesi’ne bağlı istihbarat birimi olan Mali Suçları Uygulama Ağı’nı raporuna yer verilmiş, raporda Aktif Bank Taliban’a destek olmakla ve porno siteleri için para transfer etmekle suçlanmıştı. Banka, raporda 91.6 milyon dolarlık ‘şüpheli’ para transferiyle suçlanmıştı. Ünker, haberde Aktif Bank´ın da tepkisini ve karşı görüşünü yansıtmıştı.