Haftanın sansür gündemi

Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularına gözaltı, oyuncu Hazal Kaya’ya dava, 24 Nisan Ermeni Soykırımı anmalarına engellemeler ve ODTÜ bahar şenliğine rektörlük yasağı… 20 Nisan – 15 Mayıs 2023 tarihleri arası sansür gündemini sizler için derledik


Oyuncu Hazal Kaya’ya “tecavüz zanlısına hakaretten” dava istemi: (20 Nisan) Oyuncu Hazal Kaya, tecavüz zanlısı Musa Orhan’a “hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında açılan davada adli para cezasına çarptırılan oyuncu Ezgi Mola’ya sosyal medyada paylaşımıyla destek vermişti. Kaya hakkında aynı gerekçeyle 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularına gözaltı: (25 Nisan) Diyarbakır merkezli olduğu bildirilen bir operasyon kapsamında 150’ye yakın kişinin gözaltına alındığı bildirildi. “Örgüt üyeliği” suçlamasıyla gözaltına alınanlar arasında Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş, Elvan Koçer Yıldırım ve Şahperi Alphan da bulunuyor.

24 Nisan anmalarına yasak: (25 Nisan) HDK’nin yapmak istediği “Unutma Yüzleş 1915” paneli Ankara; 24 Nisan Anma Platformu’nun bu yıl Kadıköy’de düzenlemek istediği 24 Nisan Ermeni Soykırımı anması ise İstanbul Valilikleri tarafından yasaklandı.

Müzisyen Mehmet Dudarık’a saldıran kişiye tahliye: (26 Nisan) 14 Aralık 2022’de Piiz grubunun davulcusu Mehmet Dudarık’ı Ankara’da konser verdikleri mekanda darp ederek yaraladığı suçlamasıyla tutuklu yargılanan Bilge Kaan Korkmaz tahliye edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti.

ODTÜ rektörlüğü bahar şenliğini yasakladı: (3 Mayıs) ODTÜ’nün kayyım rektörü Verşan Kök, bu yıl 35’incisi gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Bahar Şenliği’ni deprem bahanesiyle yasakladı. Kararın ardından ODTÜ’lüler, rektörlük önünde eylem yaptı.

Gülşen’in yargılandığı davada karar açıklandı: (5 Mayıs) Kostümleri, açıklamaları ve duruşu nedeniyle sıkça hedef gösterilen şarkıcı Gülşen, son olarak bir konseri sırasında kullandığı ifadeler üzerinden hedef alınmıştı. Bu nedenle yargılanan sanatçıya 10 ay hapis cezası verildi.