ODTÜ rektörlüğü bahar şenliğini yasakladı

ODTÜ’nün kayyım rektörü Verşan Kök, bu yıl 35’incisi gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Bahar Şenliği’ni deprem bahanesiyle yasakladı. Kararın ardından ODTÜ’lüler, rektörlük önünde eylem yaptı


Görsel: Siyasi Haber

Uluslararası Gençlik Topluluğu’nun (UGT) hazırladığı bahar şenliğine Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) rektörlüğü izin vermedi. Yasak gerekçesi olarak yaşanan deprem felaketi gösterildi. UGT, şenliğin dayanışma temelli yapılacağını bildirmesine rağmen rektörlük geri adım atmadı. UGT, ODTÜ’lüleri şenliğe sahip çıkmaya çağırdı. Çağrı üzerine gerçekleştirilen eylemde, ODTÜ’lüler şenliklerinden vazgeçmeyeceklerini ve kayyım yasaklarını tanımadıklarını duyurdu.

UGT adına konuşan bir üniversiteli şunları aktardı:
“Yaşanılan depremin şenliği iptal etmek için bir bahane olduğunu çok iyi biliyoruz. Çünkü bu yasakçı tutumu geçmişten de çok iyi tanıyoruz. Yıllardır akla hayale sığmayacak çeşitli bahanelerle şenlik iptal edilmeye çalışıldı. Olanak yok denildi, traktör yok denildi. Ama mutlaka bir sebep bulundu. Ancak deprem bu bahanelerinizden biri olamaz. Öncelikle biz buna izin vermeyiz. Çünkü biz gerçekten yas tutuyoruz. Kayıplarımızın acısı hala taze. Böylesine hassas bir durumu kullanmanızı kabul etmiyoruz. Biz asıl gerekçenin deprem olmadığını biliyoruz.”