Tutuklu gazetecilere cezaevinde gazete sansürü

Diyarbakır’da 16 Haziran’da tutuklanan ve Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Xwebûn gazetesi editörü Zeynel Abidin Bulut mektubunda; tutuklu 16 gazeteciye Yeni Yaşam, BirGün ve Evrensel gazetelerinin verilmediğini söyledi


Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır’da 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteciden Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Xwebûn gazetesi editörü Zeynel Abidin Bulut mektubunda; tutuklu gazetecilere Yeni Yaşam, BirGün ve Evrensel gazetelerinin verilmediğini yazdı. Bulut mektubunda ayrıca, az sayıda kanala bağlantısı bulunan bir radyo dışında muhalif medya kanallarını ve yayınlarını takip etme imkanlarının da olmadığını belirtti.

Bulut, Eylül ayı için Yeni Yaşam, BirGün ve Evrensel gazetelerine abone olmak istediğini ancak bu talebinin keyfi bir şekilde reddedildiğini ve cezaevi yönetiminin sözlü olarak “Bu gazeteler yasak” dediğini söyledi. Söz konusu gazeteler hakkında toplatma ve yasak kararı olmadığını vurgulayan Bulut, cezaevi yönetiminin uygulamasının keyfi olduğuna dikkat çekerken, konuyla ilgili cezaevi idaresine verdiği başvuru dilekçesinin yanıtlanmadığını söyledi.