Oyuncu Hazal Kaya’ya “tecavüz zanlısına hakaretten” dava istemi

Oyuncu Hazal Kaya, tecavüz zanlısı Musa Orhan’a “hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında açılan davada adli para cezasına çarptırılan oyuncu Ezgi Mola‘ya sosyal medyada paylaşımıyla destek vermişti. Kaya hakkında aynı gerekçeyle 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı


Tecavüz zanlısı Musa Orhan’a “hakaret ettiği” gerekçesiyle Haziran 2021’de hakkında açılan davada oyuncu Ezgi Mola’ya Mayıs 2022’e adli para cezası verilmişti. Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Mola’ya sosyal medyadan destek veren 16 kişiden biri olan oyuncu Hazal Kaya hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Kaya hakkında Orhan’a “hakaret ettiği” gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Altyazı Fasikül’ün haberine göre Kaya hakkında “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret” suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Oyuncu Kaya, iddianamedeki ifadesinde 18 yaşındaki İpek Er’in intiharının herkes gibi kendisini de etkilendiğini, kamu vicdanını yaralayan bu olayda Orhan’ın serbest kalmasının adalete olan inancını sarstığını belirtti. “Tecavüzcüye tecavüzcü demenin de suç olduğu bir hukuk sistemine dâhil olduğumu düşünmüyorum,” ifadelerini kullanan Kaya, suçlamaları reddetti. İddianamede yer alan uzlaştırmacı raporunda taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı belirtildi.