24 Nisan anmalarına yasak

HDK’nin yapmak istediği “Unutma Yüzleş 1915” paneli Ankara; 24 Nisan Anma Platformu’nun bu yıl Kadıköy’de düzenlemek istediği 24 Nisan Ermeni Soykırımı anması ise İstanbul Valilikleri tarafından yasaklandı


Görsel: Bianet

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Meclisi tarafından Ermeni Soykırımı’nın 108. yılında “Unutma Yüzleş 1915” başlığı ile yapılmak istenen panel, Ankara Valiliği tarafından “huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla uygun görülmeyerek” yasaklandı.

24 Nisan Anma Platformu Kadıköy’de düzenlemek istediği 24 Nisan Ermeni Soykırımı anması için İstanbul Valiliği’ne yaptığı bildirim ise yasaklama kararı ile sonuçlandı. Valilik benzer bir şekilde geçen sene Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda yapılmak istenen anmaya da engel olmuştu. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon tarafından 2005 yılından itibaren Sultanahmet’te yaptığı 24 Nisan Ermeni Soykırımı açıklaması, bu yıl İHD’nin bulunduğu Beyoğlu’ndaki sokakta yapılmak istendi; ancak polisin izin vermemesi üzerine açıklama merkezin salonunda yapıldı.