Gülşen’in yargılandığı davada karar açıklandı

Kostümleri, açıklamaları ve duruşu nedeniyle sıkça hedef gösterilen şarkıcı Gülşen, son olarak bir konseri sırasında kullandığı ifadeler üzerinden hedef alınmıştı. Bu nedenle yargılanan sanatçıya 10 ay hapis cezası verildi


Bir konserinde sahne arkadaşıyla şakalaşırken imam hatip liselilerle ilgili ifadeleri nedeniyle sosyal medyada hedef gösterilen şarkıcı Gülşen, 25 Ağustos 2022’de “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla çıkarıldığı nöbetçi hakimlik tarafından tutuklanmıştı. Gülşen’in tutukluluğu mahkeme tarafından 29 Ağustos’ta ev hapsine çevrilmiş, 12 Eylül’de ise yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir defa karakola imza vermesi şartıyla son bulmuştu. Yurt dışına çıkış yasağı da 26 Ekim’de 250 bin TL kefalet karşılığında kaldırılmıştı.

3 Mayıs’ta görülen dördüncü duruşmada mahkeme davayı karara bağladı. Gülşen’i “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1 yıl hapse mahkum eden mahkeme, fiilden sonraki davranışları ve duruşmalardaki “saygılı” tutumunun dikkate alındığını ifade ederek cezayı 10 aya indirdi; hükmün açıklanması ise geri bırakıldı. Mahkeme, ayrıca yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için ödenen güvence bedelinin iadesine ve yargılama bedelinin de sanıktan tahsil edilmesine karar verdi.