BEKSAV’ın Pride film gösterimine kaymakamlık yasağı

BEKSAV Sinema Kolektifi’nin Onur Ayı kapsamında gerçekleştirmeyi planladığı Pride(Onur) film gösterimi Kadıköy Kaymakamlığı tarafından “genel ahlaka aykırı olduğu”, “kamu düzeninin sağlanması” ve “suç işlenmesinin önlenmesi” gerekçeleriyle yasaklandı. İzlemeye gelenler gözaltına alındı


Bilim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) Sinema Kolektifi tarafından düzenlenen Açık Hava Sineması etkinlikleri kapsamında Onur ayının ilk haftasında Pride filmini göstereceklerini sosyal medya hesaplarından duyurmuşlardı. Kolektif, 7 Haziran’da sosyal medya hesabından “Beksav Sinema Kolektifi olarak kararı uygulamayacağımızı kamuoyuna ve akşam gösterime katılmak isteyen herkese bildiririz. ALIŞIN, BURADAYIZ! BEKSAV Sinema Kolektifi” açıklamasıyla film gösteriminin Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı ve yasağı tanımadığını duyurdu.

Kaymakamlık internet sitesinde yaptığı duyuruda yasağın gerekçelerini şu şekilde sıraladı: “Sosyal medya üzerinde yer alan paylaşımlar göz önüne alındığında, yapılacak etkinliğin genel ahlaka aykırı olduğu toplumda infial uyandıracak, milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak, toplumsal iç barışı tehdit edebileceğinden ve etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel provokatif amaçlı olayların olabileceği dikkate alındığında, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının tehlikeye düşebileceğine dair kuvvetli delil ve bilgiler elde edilmiştir.”

Kaymakamlık sadece filmi yasaklamakla kalmamış ilçe genelinde her türlü toplantı ve yürüyüş “7.06.2023 Çarşamba günü saat 00:01 07.06.2023 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar (1) gün süreyle Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık alanlarda YASAKLANMIŞTIR.”

Gösterim saatine doğru BEKSAV sosyal medya hesabından “Pride” filminin gösterimi öncesinde vakıf binası[nın] polis ablukasına alın[dığını]” bildirdi. Açıklamaya göre “gösterim için gelen çok sayıda” kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 8 kişinin serbest bırakıldığını da yine Twitter hesabından “Gözaltına alınan tüm dostlarımız ve üyelerimiz serbest bırakıldı. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler. LGBTİ+lar vardır, alışın!” duyurdu.