Haftanın sansür gündemi

Onur Ayı yasakları devam ediyor – çay içmek dahi yasak, Melike Şahin, Mabel Matiz ve Hüseyin Turan’ın konserleri iptal edildi, Tatvan Kaymakamlığı’ndan Kürtçe oyuna yasak….11 – 19 Haziran 2023 tarihleri arasındaki sansür gündemini sizler için derledik.


Onur Ayı’nda Kadıköy Kaymakamlığı’ndan Lambdaistanbul’a yeni yasak: (15 Haziran) Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin senelerdir İstanbul’da İngilizce konuşanlara yönelik olarak ayda bir defa çeşitli kafelerde düzenlediği “Tea&Talk” etkinliği Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

LGBTİ+’larla dayanışan Melike Şahin hedef gösterildi, konseri iptal edildi: (15 Haziran) 13 Haziran’da katıldığı bir ödül töreninde aldığı ödülü LGBTİ+’lara ithaf eden Melike Şahin sosyal medyada hedef gösterildi. Şahin, 61. Uluslararası Bursa Festivali’nde 22 Temmuz’da konser verecekti. Bursa Belediyesi konser iptalini sosyal medya hesabından duyurdu.

Eskişehir Valiliği’nden Onur Haftası etkinliklerine bir ay yasak: (15 Haziran) Eskişehir’de “Onur Haftası” etkinlikleri kapsamında ya da desteklemek amacıyla yapılacak tüm eylem, basın açıklaması, yürüyüş ve gösterileri 30 gün boyunca yasaklandı. Valilik sadece toplanmayı değil toplanma teşebbüsünde bulunmayı da yasakladı.

Onur Ayı’nda Datça Kaymakamlığı’ndan 10 günlük yasak: (16 Haziran) Onur Ayı’na yönelik hukuksuz yasaklamalar ve hak ihlalleri devam ediyor. Datça Kaymakamlığı, ilçe genelinde LGBTİ+’ların tüm eylem ve etkinliklerini 10 gün süre ile yasakladı.

Konseri iptal etmeyen Süleymanpaşa Belediye Başkanı özüre rağmen “görevinden oldu”: (16 Haziran) Geçen haftalarda Melek Mosso, ödül töreni konuşması sonrasında hedef gösterilmiş ve konser iptal çağrıları yapılmıştı. Mosso’nun 11 Haziran’da sahne aldığı konseri iptal etmeyen Süleymanpaşa Belediye Başkanı da hedef gösterildi, ardından görevinden “istifa” ettiğini açıkladı.

Koma Pel solisti İlyas Arzu’ya hapis cezası verildi: (16 Haziran) Müzisyenler İlyas Arzu ve Jiyan Savcı’nın “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandıkları davada Arzu hakkında “müzik eğitimi vermek gerekçesiyle örgütsel propaganda” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası ve Savcı hakkında beraat kararı verildi.

Mor Dayanışma’nın etkinliği afişte yer alan LGBTİ+’lar ibaresi nedeniyle yasaklandı: (19 Haziran) Kadıköy Kaymakamlığı, Mor Dayanışma’nın 17 Haziran’da Kadıköy’de gerçekleştireceği “Mor Mikrofon Falan” isimli stand-up gösterisini yasakladı

Denizli Belediyesi Melike Şahin ve Mabel Matiz’in konserlerini iptal etti: (19 Haziran) Denizli Belediyesi, Melike Şahin ve Mabel Matiz’in 19 ve 30 Haziran’da yapacakları konserleri gerekçe göstermeden iptal etti.

Bursa Belediyesi konser iptallerine devam ediyor: Hüseyin Turan da festival programından çıkarıldı: (19 Haziran) Hüseyin Turan’ın 61. Bursa Festivali kapsamında vereceği konser, “sosyal medya paylaşımları” sebebiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildi

MKM’nin “Horasan Öyküleri” etkinliğine yasak: (19 Haziran) Fatih Kaymakamlığı, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin yapmayı planladığı “Horasan Öyküleri” (Çîrokên Xorasanê) etkinliğini gerekçe göstermeden yasakladı.

Onur Ayı’nda Aydın Valiliği’nden 3 günlük yasak: (19 Haziran) Aydın Valiliği, “LGBTİ ve benzeri dernek veya grupların yapacağı etkinliklere” 16-17-18 Haziranı kapsayan 3 gün süreyle yasak getirdi.

Tatvan Kaymakamlığı’ndan Kürtçe oyuna yasak: (19 Haziran) Tatvan Kaymakamlığı hiçbir gerekçe göstermeden “Haylo Dîsa Tevlihev bû” adlı tiyatro oyununu yasakladı.