Haftanın sansür gündemi

Hapis cezası, “cumhurbaşkanına hakaret”, yasak, soruşturma, “örgüt propagandası”, denetim… 24 Eylül – 1 Ekim haftasının sansür gündemini derledik


 

  • RTÜK’ün Netflix, BluTV, PuhuTV gibi internet platformlarına denetim uygulayacağı yasa taslağının onaylanmasının ardından ilk sansür Netflix’teki bir animasyon filmine geldi. Over the Garden Wall/Bahçe Duvarının Ötesinde isimli animasyonu Netflix üzerinden Türkiye’de izleyen kullanıcılar sigara sahnelerine uygulanan sansürü sosyal medyada teşhir etti.
  • Saruhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Karadoğan’ın okul müdürlerine Manisa Kitap Fuarı’nın ‘tek taraflı’ olduğunu söyleyerek ilettiği mesajla kitap fuarına katılacak öğrencilerin ulaşımına engel olduğu ortaya çıktı. Mesajın Manisa’daki birçok İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da ilçelerdeki okul müdürlerine gönderildiği iddia edildi.

  • 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi’nin Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşma nedeniyle, “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla yargılanan yayıncı Ragıp Zarakolu hakkındaki kırmızı bülten kararı kaldırılmadı. Zarakolu, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarına açılan dava kapsamında da ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanıyor.
  • İnternet üzerinden yapılan radyo ve TV yayınlarını denetim ve yaptırım kurallarına bağlayan yönetmelik taslağı oy çokluğu ile kabul edildi. Televizyon kuruluşlarının internet üzerinden yaptığı yayınlar da artık RTÜK denetimine tabi tutulacak. Televizyonların, internet üzerinden yapacakları yayın için de ayrıca lisans alması gerekecek.
  • İzmir’de sosyal medya paylaşımları aracılığıyla “cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle işine son verilen ve aynı suçtan yargılanan eski TRT kameramanı Binali Erdoğan’a 10 ay hapis cezası verildi.
  • Avesta Yayınları’ndan çıkan Kürt Ulusal Haraketi, Kürtler ve Kürdistan, 1880 Kürt Ayaklanması Şeyh Ubeydullah Nehri adlı kitaplar “halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu kapsamında kalabileceği” değerlendirmesiyle Çukurca Sulh ve Ceza Hakimliği tarafından yasaklandı. Bir süre önce yayınevinin dokuz kitabı İdil, bir kitabı da Ayvalık Sulh Ceza Hakimliği tarafından yasaklanmıştı.
  • Yönetmen Kutbettin Cebe, Rojava’da DAİŞ’e karşı verilen mücadeleyi ve oradaki komünal yaşamı aktardığı Roza-İki Nehrin Ülkesi belgeseli aracılığıyla “terör örgütü propagandası” yapmakla suçlanıyor.
  • Sanatçı Ferhat Tunç hakkında “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşmasında Tunç’a ertelemesiz 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası verildi.
  • “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı gerekçesiyle KHK ile Kocaeli Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Doç. Dr. Gül Köksal’ın bir makalesi, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi yayını, Kültürel Miras Yönetimi kitabının yeni basımından çıkarıldı.
  • ODTÜ’de Onur Yürüyüşü’ne katıldığı ve yürüyüş sırasında binalara gökkuşağı bayrağı astığı iddia edilen öğrencilere açılan soruşturmaların ardından, sertifika töreni sırasında gökkuşağı bayraklarını açan 20’den fazla öğrenciye de soruşturma açıldı.