Ferhat Tunç’a ertelemesiz 1 yıl 11 ay hapis cezası

Tunç’a “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşmasında ertelemesiz 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası verildi


Sanatçı Ferhat Tunç hakkında “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması, bugün Çağlayan Adliyesi’ndeki 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Tunç’a ertelemesiz 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası verdi.

Tunç’un avukatı Ercan Kanar mahkumiyet kararını değerlendirdiği konuşmasında, “İfade özgürlüğünü garanti altına alan Anayasa’nın 26. maddesi ve AİHM’in 10. maddesi bu kararla ayaklar altına alındı. Siyasal iktidarın zihniyetinin yansıdığı bir kararla karşı karşıyayız. Kararı Bölge İdare Mahkemesi’nde temyiz edeceğiz. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

Ferhat Tunç ise 35 yıllık sanat hayatında demokrasi, barış istemek dışında ne yaptığını sorarak “Hukuk adına değil, mevcut iktidarın çıkarlarını gözeterek onların talepleri doğrultusunda bir kararla karşılaştık. 3 yıl öncesine kadar Twitter’daki paylaşımlarımı bir araya getirip iddianame hazırlamak niyetin ne olduğunu anlamak açısından da önemli. Hakkı, hakikati, demokrasiyi, barışı, sevgiyi savunmak suç sayılıyor. İyiliği savunanlar kazanacaktır, geri adım atmak yok” dedi.