RTÜK’ten Mabel Matiz’in ‘Karakol’ klibine yasak

Müzisyen Mabel Matiz’in bir aşk hikâyesine odaklanan ’Karakol’ klibi, klipte Matiz’e eşlik eden oyuncunun erkek olması nedeniyle önce hedef gösterildi, ardından da RTÜK tarafından yasaklandı


Kaynak: Mabel Matiz YouTube resmî kanalı

bianet’in haberine göre müzisyen Mabel Matiz’in 30 Haziran’da yayımlanan Karakol adlı şarkısı; “Yasak elmandım, al ve dişle” gibi sözleri ve klibi nedeniyle sosyal medyada çok konuşuldu ve hatta hedef gösterildi. Sonrasında Yeni Şafak gazetesinden Ersin Çelik, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) müzik kanallarını arayarak klibi yasakladığını Twitter üzerinden duyurdu.

https://twitter.com/ersinceliq/status/1542865093909684225

KAOS GL: “MABEL MATİZ’İN HEDEF GÖSTERİLMESİNİ ÜZÜNTÜYLE TAKİP EDİYORUZ”

RTÜK’ün müzik kanallarına uyguladığı Karakol yasağına ilişkin Kaos GL’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada Mabel Matiz’in hedef gösterilmesinin üzüntüyle takip edildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu coğrafyanın melodilerini, ritimlerini büyük bir özen ve emekle bizlerle buluşturan Mabel Matiz’in hedef gösterilmesini büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz. Bir ayda 10 LGBTİ+ etkinliği yasaklanmış, en az 530 LGBTİ+ aktivisti gözaltına alınmışken; Mabel’in Karakol şarkısı ve klibi, bu nefret ve şiddet sarmalında açan bir karanfil gibidir. Sanat dünyamızın ikonlaşan isimlerinden Mabel Matiz, şarkısı ve klibinde ‘aşkın mezarını cana oyanlara’ sitem etmektedir. Bizim sitemimiz de Mabel’in karanfil kokulu şarkısını hedef gösterenlere, hayatlarımıza saygı duymayanlara, homofobik sosyal medya ve medya operasyonlarıyla şarkılarımızı susturmaya çalışanlaradır. Klibin, RTÜK tarafından sansürlendiğini de medyadan öğrendik. Yasaklar, sansürler, nefret kampanyaları; şarkılarımızı, türkülerimizi engelleyemez. Mabel’in sesi de nefesi de bizimdir, hepimizin. Nefret bataklığına karşı Mabel’in sesine ses veriyoruz!

Kaos GL Derneği” [METNİN DİLİNE DOKUNULMAMIŞTIR.]

https://twitter.com/KaosGL/status/1542878738509168641