ODTÜ’de mezuniyette açılan gökkuşağı bayrağına da soruşturma

ODTÜ mezuniyet töreni sırasında veya öncesinde “protesto eylemini organize ettikleri, bayrak ve düdük dağıttıkları” gerekçesi ile 20’den fazla öğrenciye soruşturma açıldı


ODTÜ’de LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katıldığı ve yürüyüş sırasında binalara gökkuşağı bayrağı astığı iddia edilen öğrencilere açılan soruşturmaların ardından bir soruşturma da ODTÜ mezuniyet töreninde Rektör Verşan Kök’ün katıldığı sertifika töreni sırasında gökkuşağı bayraklarını açan öğrencilere açıldı.

KaosGL.org’un haberine göre öğrencilere bölüm sekreterlikleri tarafından gönderilen e-postada mezuniyet sırasında açılan gökkuşağı bayrakları “izinsiz” ilan edildi.

Hakkında soruşturma açılan öğrencilerin verdiği bilgilere göre çeşitli fakültelerden 20’den fazla öğrenciye mezuniyet töreni sırasında veya öncesinde “protesto eylemini organize ettikleri, bayrak ve düdük dağıttıkları” gerekçesi ile soruşturma açıldı. Öğrencilere savunmaları sırasında, “Bayrak suç unsurudur, dağıttın mı”, “Protesto etmek için mi bayrak dağıttınız”, “Düdük var mıydı” gibi sorular yöneltildi.